За никого не е тайна, че здравословните навици удължават живота. Но колко допълнителни години можем да "спечелим"? Ново изследване от САЩ дава изненадващ отговор - над 20.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
В периода 2011-2019 година екипът на Сюан-Маи Нгуен от Университета на Илинойс е изследвал над 700 000 американски ветерани на възраст между 40 и 99 години. Наскоро учените са представили резултатите от своето изследване, научаваме от публикация на АРД.
Осем са ключовите фактори за дълголетие
Данните за ветераните са събирани в рамките на националната изследователска програма "Милион ветерани", която проучва как гените, начинът на живот и военният опит влияят върху здравето на бившите военнослужещи. Учените стигат до заключението, че 40-годишните мъже могат да удължат живота си със средно 23,7 години, ако направят ежедневието си по-здравословно. При жените годините са съответно 22,6. Но как изглежда това здравословно ежедневие? Учените определят осем ключови фактора.
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Още: Ежедневната консумация на тази храна ще ви направи дълголетници
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Човек трябва да бъде физически активен, да се справя добре със стреса, да се храни добре, както и да спи редовно и дълбоко. Поддържането на добри социални контакти също е ключово. И още: за да живеем по-дълго, не бива да пушим, да пием прекомерни количества алкохол и да злоупотребяваме с опиоидни болкоуспокояващи.
Проучването стига до заключението, че дори да променим навиците си чак в по-напреднала възраст, това пак ще е от полза. Както и че подобряването дори на един фактор се отразява положително на продължителността на живота. "Колкото по-рано, толкова по-добре, но дори да предприемете една малка промяна на 40, 50 или 60 години, това пак помага", казва Нгуен.
Ограничената физическа активност, пушенето и зависимостта от опиоиди повишават най-много риска от смърт - с между 30 и 45 процента. При постоянен стрес, прекомерна употреба на алкохол, нездравословно хранене и лош сън рискът се покачва с около 20 процента.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Още: Тази риба е тайната на дълголетието - тя предпазва мозъка, ставите и сърцето
Изброените фактори могат да увеличат и риска от онкологично заболяване. Според Световната здравна организация най-опасни са именно алкохолът, недостатъчната физическа активност и нездравословното хранене. Наднорменото тегло, тютюнопушенето, консумацията на захар, червено и преработено месо, както и излагането на ултравиолетови лъчи също повишават риска.
Ключова е превенцията. Колкото повече хора в една страна знаят за рисковите фактори, толкова по-голям е делът на тези, които полагат усилия да ги овладеят, установяват от Националния център за изследване на рака в германския град Хайделберг. "В Германия около 40% от всички случаи на онкологични заболявания се смятат за предотвратими", казват от организацията.
Българите са първенци по тютюнопушене
Скорошно проучване на здравната организация Medical Aid изследва начина на живот в 50 държави. Според него България е първа в класацията за най-нездравословен начин на живот, Германия е на девета позиция. Сред рисковите фактори, изследвани от Medical Aid, са затлъстяването, липсата на физическа активност, консумацията на алкохол, тютюнопушенето и болестите, предавани по полов път.
Още: Къде живеете – изненадващ фактор, който може да ви накара да остареете по-бързо
38,5% от българите не се движат достатъчно, а една четвърт от населението на страната е затлъстяло, съобщава на свой ред "Щерн". А според данни на Евростат България е държавата с най-голям дял на пушачите - 28,7%, следвана от Гърция (23,6%) и Латвия (22,1%). България е и сред страните, в които най-голям процент от населението пие алкохол всеки ден - 10,2 на сто. Подобни са стойностите и за Хърватия. Пред тях са само Италия (12,1%), Испания (13%) и Португалия (20,7%).
Източник: Дойче веле