Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли полезен шоколад - отговор на учените

20 февруари 2024, 17:05 часа

Бял, млечен или с ядки - кой не би искал парче шоколад по време на закуската си? Все пак това е любим деликатес на много възрастни и деца.

Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

В същото време всеки знае, че такъв десерт е вреден за здравето и води до много проблеми: наднормено тегло, кариес, кожни обриви и т.н.

Но има ли шоколад, който да е по-малко вреден? Този въпрос определено тревожи любителите на сладкото. Отговорът дава диетологът и молекулярен биолог Марион Несл, съобщава Daily Mail.

Има ли полезен шоколад? 

Както отбеляза лекарят, всички видове шоколад могат да се нарекат вредни.

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

Лекар разкри какво се случва с холестерола на възрастните, които ядат шоколад

Според диетолога дори черният шоколад няма приписваните му антиоксидантни свойства. Както обясни специалистът, при приготвянето на десерта какаото на прах, богато на антиоксиданти, обикновено се смесва със захар, какаово масло и растителни масла, които в крайна сметка осигуряват допълнителни калории, богати са на захар и мазнини.

Шоколадовото лакамство има отрицателно въздействие върху човешкото тяло. Това се отнася преди всичко за млечните и белите видове, както и за баровете с добавки.

Ето основните рискове:

Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци

Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола

  • затлъстяване - поради високо съдържание на захар;
  • разрушаване на зъбния емайл - и отново захар;
  • проблеми със стомашно-чревния тракт (стомашно-чревния тракт) - не яжте големи количества;
  • диабет - особено опасен е шоколадът с добавки (той е изпълнен с бързо освобождаване на инсулин, повишаване на кръвната захар, което заплашва хипогликемична кома);
  • алергия - възниква не поради основните компоненти (какаови зърна и какаово масло), а поради съпътстващи: мляко, плодове, ядки, палмово масло (евтин вариант на какаово масло);
  • кожни проблеми - голямо количество шоколад се отразява негативно на качеството на кожата, появява се акне;
  • пристрастяване;

Основните видове от коментираното лакомство са горчив, тъмен и млечен шоколад

Първият вид се отличава с много високо съдържание на какао: от 70%. Можете дори да разпознаете черен шоколад по цвета му: тъмно кафяв, почти черен. Захарта и други пълнители, които променят вкуса, са в много малки количества в състава му.

Тъмният шоколад съдържа от 40 до 70% какао и повече захар от горчивия шоколад. Често се използва за приготвяне на бонбони с конвенционални горчиви пълнежи, например мента, алкохол, черен пипер. На вкус е по-приятен, но оставя и горчив привкус. Различните добавки повишават калоричното съдържание на шоколада.

Млечният шоколад съдържа до 40% какао, много захар и мляко на прах. Има ярък кафяв цвят и отчетлив сладък вкус. Ядки, стафиди, бисквити, алкохол и други пълнители често се добавят към шоколада, за да му придадат по-интересен вкус. Ниското съдържание на какао и високото съдържание на захар прави това лакомство висококалорично.

Лекар разкри какво се случва кръвното след 2 седмици, ако всеки ден ядете шоколад

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение, както и като заместител на вече назначеното лечение!

 

 

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес