Човешките очи могат да бъдат огледало на здравето и диагностичен инструмент за различни заболявания, включително хипертония, диабет, туберкулоза и др. Как да ги определим?
Високото кръвно налягане, наричано още хипертония, е състояние, при което налягането на кръвта върху стените на артериите е твърде високо. Зачервяването на очите и появата на червени петна в тях често е индикатор за проблема.
Как очите издават хипертония и други заболявания?
Много е важно това състояние да се контролира, тъй като то натоварва вашите органи и увеличава риска от инфаркт, инсулт и бъбречни заболявания. То протича с има малко или никакви симптоми, докато не нанесе сериозни поражения. Най-добрият начин да разпознаете високото кръвно налягане е да измервате стойностите му редовно. Обърнете внимание и на други характерни симптоми на хипертония, един от които може да се види точно в очите.
Червените петна в очите могат да бъдат признак на високо налягане. Те се причиняват от увреждане на кръвоносните съдове. Червените очи са тревожен предупредителен знак, особено когато останат такива за известно време.
Лекар: Всички ядем този зеленчук, но той води до хипертония
Коментирано заболяване също може да доведе до усложнения на зрението. В случая става въпрос за хипертонична ретинопатия, при която стените на кръвоносните съдове се удебеляват и ограничават притока на кръв. Ретината също може да се подуе и кръвоносните съдове ще започнат да пропускат.
Други симптоми на високо кръвно налягане включват болка в гърдите, задух, кръв в урината, натиск в гърдите, болка във врата или ушите, силно главоболие, кървене от носа и умора. Всички тези признаци обаче се появяват при много други заболявания, така че не се колебайте да се консултирате с лекар.
Удар - рискът от него при хората може да се определи по увреждане на съдовете на окото, установиха индийски изследователи. Според тях вероятността от мозъчна патология се увеличава с 35% при леки увреждания на очните кръвоносни съдове, съобщава изданието The Health Site.
Диабет - хронично високата кръвна захар уврежда кръвоносните съдове в очите. В резултат на това се появяват малки подутини в тях или точковидни кръвоизливи по ретината (диабетна ретинопатия). Ако хипергликемията не се коригира, е възможна загуба на зрението. Тялото, в опит да компенсира липсата на кислород, започва да образува нови кръвоносни съдове, които могат да провокират спукване на кръвоносните съдове в окото.
Ревматизъм, херпес, туберкулоза - в случая е възможно да се появи явлението червени сухи очи.
Възпален черен дроб - жълтеникавият цвят на бялото на очите е ясен знак, че нещо не е наред с тялото, по-специално с чернодробната функция.
Още: Лекар: Дефицитът на този витамин води до хипертония
Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!