Гъшата мас е уникален продукт, който обаче доста често бива подценяван заради другия си другар - свинската мас. В основата ѝ са полиненаситени мастни киселини, които осигуряват нормално протичане на всички метаболитни процеси, укрепват имунитета, ускоряват регенерацията на тъканите.
Още: Здравен съвет за деня, 14 декември: Лекар: Винаги яжте този плод след пиене на кафе
Лечебни свойства на гъшата мазнина
Гъшата мазнина се състои предимно от олеинова киселина (същата киселина, която е компонент на зехтина) и по този начин намалява нивото на лошия холестерол в кръвта. Някога се е използвала за разтриване на гърдите, гръбнака или ставите. За лечение на настинки гъшата мас се смесвала с топло мляко и мед.
Още: Лекар: Струва ли си да киснете орехи във вода и какви ползи имат приготвени така
При белодробни заболявания, съпроводени с кашлица, се вземат по 100 г мед, гъша мазнина и водка, кисне една седмица на тъмно и студено и се пие по 1 ч.л. дневно.
Още: С този ПРИРОДЕН ЦЯР високото кръвно ни казва ЧАО
Още: Нитроглицерин: Moже ли обикновено лекарство да ни спаси от инфаркт?
При екзема или дерматит се прилага смес от 2/3 части гъша мазнина и 1/3 част борово масло. Поставя се на болното място два-три пъти дневно, покрива се с хартия и се фиксира с бинт или пастир.
Още: Мистичните магнитни бури - Тактиките да се справите с тях
Още: Какви плодове трябва да ядете за добър сън?
Употреба в кухнята
Още: Изненадващите ползи, които може да има свинската мас за здравето
Може да се използва за пържене. Има ниска точка на топене, приблизително 40°C, но висока точка на дим – чак от 220°C. Гъшата мазнина е почти без вкус и мирис и остава неутрална в готовите ястия.
Още: Турски учени: Полезно ли е да поглъщат костилките на маслините?
Още: Лекар: Защо лайката може да бъде вредна?
Има естествени консервиращи свойства. В миналото парчетата месо са се заливали с гъша мас, за да се удължи свежестта им.
Гъшата мас в буркан може да се съхранява в хладилник почти година и да остане свежа. Най-често се използва във френската и еврейската кухня.
Как да се сдобиете с гъша мас?
Най-добре е да купите свежа, дебела гъска в края на есента. По това време на годината гъските са най-вкусни. След това изпечете месото до златисто кафяво и внимателно изсипете цялата мазнина, която излиза. Мазнината се прецежда, за да е напълно чиста и се налива в буркан. Да се съхранява в хладилник. Можете да го разсипете в малки съдове и да го съхранявате във фризера.