Гроздето е един от плодовете с най-високо съдържание на антиоксиданти. Руският диетолог д-р Екатерина Матискина разкри за опасността от консумацията му от някои хора. Експертът споделя, че този плод не трябва да се консумира при диабет.
Още: Най-добрите храни за махмурлук – какво да ядем и пием, за да се върнем във форма?
Грозде - полезни свойства и вреда
„Само ципата съдържа фибри, но вътрешността на този плод има мека структура, която принадлежи към лесно достъпните захари. Има доста висок гликемичен индекс, което означава, че бързо повишава нивата на кръвната захар. Пациентите с инсулинова резистентност и диабет трябва да го изключат от диетата си”, споделя експертът.
Не се препоръчва консумацията на големи количества от този плод, сок от него и стафиди при хора със затлъстяване и наднормено тегло. Сокът, според диетолога, съдържа само захар, а стафидите са висококалорични.
Ако всеки ден ядете грозде, с тялото ви ще се случи това
Още: С този лесен трик след ядене ще регулирате кръвната захар
Този плод има ниско калорично съдържание (около 69 на 100 грама) и съдържа витамини като витамин С и витамин К. Но основното му предимство е съдържанието на голямо количество антиоксиданти, особено ресвератрол - от 50 до 100 микрограма ресвератрол на грам пресни гроздови люспи. Известно е, че ресвератролът предотвратява риска от развитие на рак и редица хронични заболявания.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Здравен съвет за деня, 31 декември: Лекар: НЕ комбинирайте тези храни и напитки на Нова година
Още: Лекар: Кои са абсолютно забранените храни при висока кръвна захар
Антиоксидантите са специални съединения, които намаляват ефектите на свободните радикали върху всички клетки на тялото. Този плод съдържа над 1600 различни антиоксидантни вещества. Най-високата им концентрация се отбелязва в семената и кожата. Най-ценният антиоксидант е ресвератролът. На употребата му учените приписват намаляване на случаите на инфаркт на миокарда, диабет тип II и злокачествени новообразувания.
Консумацията на този плод е свързана с редица ползи за сърдечно-съдовата система. Той съдържа значително количество калий (5% от дневната нужда на 100 грама). Калият предизвиква отпускане на гладката мускулатура на артериалните стени, последвано от спад на периферното съдово съпротивление и понижаване на кръвното налягане. Това от своя страна предотвратява развитието на хипертония.
Още: Знаете ли как влияе сиренето върху холестерола?
Още: Кардиолог: Люти чушки - как влияят на холестерола и кръвното налягане
Плодът съдържа редица минерали, необходими за поддържане на минералната плътност на костите: фосфор, калций, магнезий, витамин К, калий. Тези минерали нормализират метаболизма, предотвратявайки ранното развитие на остеопороза.
Учени от Португалия твърдят, че пулпата на гроздовите плодове съдържа съединения, които потискат жизнената активност на вируси, бактерии и гъбички. Има висока ефективност срещу грипния вирус, херпес и варицела.
Показания за лечение с него има при много заболявания: лошо храносмилане, белодробни заболявания, бронхити, астма, заболявания на храносмилателния тракт, някои заболявания на черния дроб, бъбреците, неврози и метаболитни нарушения.
В сушен вариант този плод отдавна се използва за лечение на бронхит и кашлица, пресипналост на гласа. В древността се е смятало, че стафидите са полезни за хора с нервни заболявания.
Натуралното гроздово вино има антитоксични, бактерицидни, диуретични свойства, понижава нивата на холестерола и дори нормализира кръвното налягане в умерени дози.
Коментираният плод се препоръчва да се включи в диетата на жените по време на бременност, тъй като осигурява на плода редица витамини, необходими за пълноценното развитие на всички органи и помага за предотвратяване на инфекциозни усложнения.
Още: Напръскайте лозята с това преди цъфтежа на гроздето и реколтата няма да има прибиране
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!