Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Грипът от А до Я

21 април 2023, 07:55 часа

Симптомите на грипа, с които започва това заболяване, са кихане, хрема и кашлица. Следват по-тежките:

Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

- висока температура - между 38 и 40ºC;

- главоболие;

- втрисане;

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

- възпаляване на гърлото;

- мускулни болки, най-вече в краката и гърба;

- умора, липса на апети.

Ето какво разяснява д-р Кларис Безера.

Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци

Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола

Симптомите започват да се чувстват приблизително 2 или 3 дни, след като е извършен контакт с болен или е осъществено излагане на въздействието на фактори, които увеличават рисковете от заразяване, като настинка или замърсяване.

Колко време трае грип?

Признаците на грипа възникват внезапно и най-често продължават между 2 и 7 дни. Температурата може да трае около 3 дни, а другите симптоми отслабват и изчезват до 3 дни след спадане на температурата.

Как да облекчите симптомите?

Важно е да си почивате, да пиете много вода и, ако е предписано от лекар, да вземате медикаменти за облекчаване на температурата и болката. Допълнително се препоръчва следното за облекчаване на основните симптоми.

1. Температурата и треската

За да понижите температурата и да облекчите втрисането, трябва да пиете антипиретични лекарства, които се предписват от лекар. В допълнение, има домашни способи за намаляване на температурата и втрисането; те включват вземане на леко студен душ и поставяне на мокри кърпи на подмишниците и челото.

2. Запушеният нос и кихането

За да подобрите дишането, можете да използвате парна инхалация с кипяща вода или пулверизация с физиологичен разтвор. Носът може да се промие - също с физиологичен разтвор или специална морска вода, които би трябвало да се намират в аптеките.

3. Кашлицата

Желателно е да се пие много вода и да се ползват домашни средства за успокояване на гърлото – чай от канела с карамфил, мед с лимон, чай от коприва. Може да пиете сироп за кашлица, за да облекчите кашлицата и да премахнете храчките.

4. Главоболието

Ето съвети, които допринасят за отслабване на главоболието: почивка, пиене на чай, например, от лайка; поставяне на влажни кърпи на челото.

5. Възпаленото гърло

Тук може да се постигне облекчение посредством гаргара със солена топла вода, както и с чайове за възпалено гърло, като мента или джинджифил.

Грип при бременни жени, деца и възрастни хора

При деца, бременни жени и възрастни хора грипът може да провокира усилени симптоми. Възможни са също диария и повръщане, защото тези групи пациенти са с по-крехка имунна система. По тази причина такива болни е нужно да посетят лекар и да пият лекарства само според препоръки на медик.

Разликата между настинка и грип

Настинката, за разлика от грипа, обикновено не предизвиква треска и усложнения от рода на силно главоболие, диария и затруднено дишане. По принцип, тя продължава приблизително 5 дни – обаче, в отделни случаи, признаци като кихавица, хрема и кашлица може да траят и 2 седмици.

Разликата между грип, зика и денга

Главната разлика между грипа и вирусните заболявания „денга“ и „зика“ е, че те, освен обичайните признаци на грип, причиняват още сърбеж по цялото тяло, както и червени кожни петна. Зика трае до 7 дни, преди да изчезне, а симптомите на денга са по-устойчиви и изчезват до 15 дни.

Кога да идете на лекар?

Макар да не е необходимо непременно да ходите „на доктор“ за лечение на грип, нужно е да се консултирате най-малкото с личния си лекар в следните случаи, когато:

- грипът трае над 3 дни, преди да започне да ви олеква;

- симптомите се задълбочават с времето;

- появяват се и други симптоми от типа на болки в гърдите, изпотяване нощем, температура над 40ºC, задух или остра кашлица.

Внимание! Статията представя само информация, а не медицински инструкции. Винаги се обръщайте към медик-специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес