Учени от Института за експериментална генетика са установили в експерименти с мишки, че склонността към затлъстяване може да се предава от родител на дете чрез епигенетични механизми.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. Nature Genetics.
В своята работа генетиците са използвали самки и самци на мишки, които страдали от затлъстяване и инсулиннезависим диабет поради хранене с високо съдържание на мазнини. Учените взели ооцити и сперматозоиди от мишките, които оплождали по изкуствен път, а след това получените зародиши били имплантирани в матките на здрави самки.
Използването на сурогатни майки позволило да се изключат цяла редица фактори, които можели да повлияят на потомството, ако зародишите се развивали в тялото на болни мишки.
Изследването на потомството установило, че мишките били склонни към същите болести, както и техните родители. Освен това самките от новото поколение били подложени на затлъстяване в по-голяма степен от самците, които на свой ред демонстрирали по-силно покачване на глюкозата в кръвта.
Учените обясняват резултатите от експеримента с влиянието на епигенетичното наследство, при което измененията в обмяната на веществата предизвикват регулация на ДНК. Нездравословният начин на живот може да доведе дотам, че специалните молекули активизират или изключват определени гени в клетките на организма.
Такъв ефект може да се съхрани в продължение на няколко поколения. Според генетиците епигенетичното наследство може да бъде причина за глобалното разпространение на диабет от 1960 година.