И фруктозата, и глюкозата са прости монозахариди. Както нишестето, така и захарта, независимо дали захарозата или царевичният сироп с високо съдържание на фруктоза (HCFS), дават глюкоза в големи количества, когато се усвояват.
Още: Кардиолог: Патладжан - вдига или сваля холестерола
Глюкозата се абсорбира и транспортира директно до клетките на тялото, за да захрани техния метаболизъм и в крайна сметка да образува вода и въглероден диоксид чрез цикъла на трикарбоксилната киселина (TCA). Той не претърпява никакво чернодробно поглъщане и в състояние на прекомерен енергиен прием се използва друг път за съхраняването му под формата на гликоген, а третият е да се превърне в мастни киселини и да се отложи в мастната тъкан под формата на триглицериди.
Когато прекомерното поглъщане на енергия стане хронично, както мускулните, така и мастните клетки стават инсулиново резистентни и усвояването на глюкоза в периферията става по-малко, което води до повишена секреция на инсулин, тъй като клетките изискват повече доставка на глюкоза. Това в крайна сметка води до развитие на захарен диабет тип 2.
Още: Лунна диета и календар с фазите на Луната за 2025 година
Фруктозата има нисък гликемичен индекс (GI) от само 23, в сравнение с глюкозата (и използвана като стандарт), която има GI от 100. Поглъщането й е последвано от бързо усвояване, което води до леко постпрандиално покачване на кръвната захар. Въпреки това, черният дроб е основното място на метаболизма на фруктозата, където фруктозата се превръща във фруктозо-1-фосфат, като по този начин доказва, че не е обект на фофофруктокиназна регулация, която е основната ограничаваща скоростта стъпка в метаболизма на глюкозата.
Още: Каква е разликата между диабет и преддиабет
Това означава, че количеството ацетил КоА и глицерол-3-фосфат (странични продукти от този метаболизъм, а също и прекурсори на мастни киселини), навлизащи в чернодробните клетки, е нерегулирано и следователно е възможна неограничена липогенеза. Освен това фруктозата активира гени, които активират липогенезата, като синтаза на мастни киселини и ацетил СоА карбоксилаза, независимо от инсулина. С други думи, фруктозата може да се окаже като глюкоза, мастни киселини или като лактат. Захарозата, HCFS, медът и плодовете дават значителни количества фруктоза.
Това се дължи на превръщането на част от фруктозата в глюкоза. Метаболизмът на фруктозата заобикаля важна стъпка в обработката на глюкозата, а именно ограничаващото скоростта превръщане на глюкозата в глюкоза 1,6 бифосфат чрез ензима фосфофруктокиназа. Това от своя страна означава, че секрецията на инсулин не се активира директно.
По този начин тялото не осъзнава повишената наличност на монозахаридна захар в големи количества, за разлика от ситуацията, когато глюкозата се усвоява. Също така няма сигнал, който да показва, че е постигнат положителен енергиен статус, под формата на повишен АТФ и цитрат в клетките (както се случва при метаболизма на глюкозата), за ограничаване на усвояването на фруктоза от черния дроб и нейното превръщане в мазнини. Това е едно от обясненията защо и фруктозата, и глюкозата водят до затлъстяване.
Още: Как влияе студът на кръвната захар и опасен ли е за хора с диабет
И фруктозата, и глюкозата ограничават последващото хранително поведение по подобен начин и следователно са важни за регулирането на апетита. И двете причиняват понижаване на грелина, повишаване на GLP-1 и промяна на холецистокинина по подобен начин, въпреки че едното води до много по-малко покачване на кръвната глюкоза и нивата на инсулин от другото.
Още: Лекар: Каква е връзката между витамин D и диабет тип 2
Едно проучване показа, че консумацията на напитки, подсладени с фруктоза, но не и с глюкоза, за период от 10 седмици води до синтез на мазнини в черния дроб, повишава нивата на липидите в кръвта над нормалните нива, намалява чувствителността на човека към инсулин и води до повишено централно отлагане на мазнини при лица с наднормено тегло или затлъстяване.
Обратно, глюкозата обикновено води до отлагане на мазнини в подкожната тъкан. Важно е да се осъзнае, че индивидуалните различия присъстват и са изразени в отговора на нивата на триглицеридите на гладно към погълнатата фруктоза.
Фруктозата води до de novo синтез на мазнини, дори когато се приема в количества, които отговарят на общия препоръчителен енергиен прием на диета за субекта.
Още: Кардиолог предупреждава: Това е „синдромът на коледното сърце“
Промените в липидния метаболизъм, свързани с поглъщането на фруктоза, включват повишен синтез на мастни киселини от фруктоза, инхибиране на окисляването на мастни киселини от кръвообращението и по този начин повишена секреция на VLDL от черния дроб.
Тази постпрандиална хипертриглицеридемия е още по-изразена при пациенти със затлъстяване, които са в състояние на положителен енергиен баланс.
Активността на липопротеин липазата (LPL) също се инхибира при тези субекти, което води до повишено отлагане на подкожна мазнина. Смята се, че инхибирането на LPL се дължи на намалена постпрандиална инсулинова секреция и чувствителност, тъй като инсулинът активира LPL.
Забелязва се, че мастната тъкан в кожата е по-чувствителна към инсулин и следователно към консумацията на глюкоза, докато липсата на този инсулинов ефект причинява отлагане на висцерална мазнина.
Още: Домати - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Чернодробната инсулинова резистентност във фруктоза вероятно се дължи на de novo липогенеза и по този начин наводняване на черния дроб с интрахепатални мастни частици, а не чрез увеличаване на нивата на свободни мастни киселини в порталната и системната циркулация чрез отлагане на мастна тъкан и адипозна инсулинова резистентност.
Инсулиновата резистентност е по-силна в отговор на фруктозата при жените, но отлагането на висцерална мазнина е по-изразено при мъжете.
Това може да потвърди, че инсулиновата резистентност, предизвикана от фруктозата, действа независимо от висцералните мазнини и нивата на свободни мастни киселини в кръвта.
Още: Кефир: Как влияе на кръвната захар и полезен ли е за диабетици
Повишената постпрандиална хипертриглицеридемия е важна, защото предразполага към атерогенеза. Освен това, произведените липидни частици са по-малки и следователно по-податливи на окисление от по-големите LDL частици, което означава, че консумацията на фруктоза води до повишени нива на окислен LDL. Ако субектът вече е хиперлипидемичен, включването на повече от 25% фруктоза като източник на енергия в диетата може да влоши този рисков фактор.
Още: Лекар: Яжте шепа от тези ядки всеки ден - намаляват холестерола и регулират кръвната захар
Друг резултат от експериментално изследване показва, че поглъщането на фруктоза намалява нивата на лептин за разлика от глюкозата. Това означава, че в дългосрочен план прекомерната консумация на фруктоза може да доведе до положителен енергиен баланс и да доведе до затлъстяване.
От друга страна, заместването на около 6-12% (30-60g) от общата енергия в диетата с фруктоза може да има полза чрез намаляване на нивата на глюкозата, без да повлиява отрицателно липидните параметри, но по-високите нива (20%) могат да доведат до повишен VLDL/ Нивата на LDL, значително по-високи при пациенти с хиперинсулинемия.
По този начин диетата с високо съдържание на фруктоза може да предизвика метаболитен синдром при субекти, като най-големите промени настъпват при тези, които са изложени на най-висок риск от исхемична болест на сърцето.
И така, по-добре ли е да консумираме глюкоза или фруктоза като източник на енергия? Сегашните познания биха казали, че и двете са полезни и здравословни само когато се приемат в минимални количества, като източник на сладост само когато е необходимо.
Повечето енергия в диетата трябва да идва от сложни въглехидрати като цели плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и разумни количества пълномаслено мляко в различни форми, масло и растителна мазнина, като всичко това се комбинира с много вода, физическа активност и облекчаване на стреса по начини които изграждат ума и тялото.
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.