Руски и американски учени изясниха, че различните гени на грипния вирус еволюират по координиран начин, а не независимо един от друг.
Способността на грипа да еволюира бързо е една от главните причини човечеството досега да не се е справило с инфекциозните болести. Бързото възникване на мутации позволява на патогените да заобикалят защитата на имунната система на човека и да си осигуряват устойчивост към лекарствени препарати.
Международна група учени под ръководството на Георги Базикин, завеждащ катедрата по молекулярна еволюция към РАН, са провели анализ, резултатите от който са публикувани в сп. PLOS Genetics.
Изследователите изучили последователността от възникване на мутации в два важни гена на грипния вирус – кодиращите белтъци хемаглутинин и невраминидаза. Учените са изяснили, че измененията в различните гени са били съгласувани помежду си, тоест мутациите в един ген били "позволявани" от предишните мутации или се компенсирали от следващите мутации в друг ген.
Такава координация означава, че естественият отбор допринася за развитието на определени съчетания на мутации, чието значение е необходимо за разбирането и вероятно за предсказването на процеса на еволюция.
Способността на вирусите да се трансформират в кратки срокове може да бъде използвана в лечението на онкологични заболявания. Наскоро стана известно, че учените от Института по молекулярна биология към РАН разработват метод за борба с раковите клетки, в който са задействани бързо изменящи се вируси.