Етеричните масла често се използват в ароматерапията, форма на алтернативна медицина, която използва растителни екстракти за поддържане на здравето и благополучието.
Някои от здравните твърдения, свързани с тези масла, обаче са противоречиви.
Тази статия обяснява всичко, което трябва да знаете за етеричните масла и техните ефекти върху здравето.
Какво представляват етеричните масла?
Етеричните масла са съединения, извлечени от растенията.
Маслата улавят аромата и аромата на растението, или "есенцията". Уникалните ароматни съединения придават на всяко етерично масло характерната му същност.
Етеричните масла се получават чрез дестилация (чрез пара и / или вода) или механични методи, като студено пресоване.
След като ароматните химикали бъдат извлечени, те се комбинират с масло-носител, за да се създаде продукт, готов за употреба.
Начинът на производство на маслата е важен, тъй като етеричните масла, получени чрез химически процеси, не се считат за истински етерични масла.
Как действат етеричните масла?
Етеричните масла най-често се използват в практиката на ароматерапията, при която се вдишват чрез различни методи.
Етеричните масла не са предназначени за поглъщане. Химикалите в етеричните масла могат да взаимодействат с тялото ви по няколко начина. Когато се прилагат върху кожата ви, някои растителни химикали се абсорбират.
Смята се, че някои методи на приложение могат да подобрят абсорбцията, като нанасяне с топлина или върху различни области на тялото. Изследвания в тази област обаче липсват.
Вдишването на ароматите от етеричните масла може да стимулира области на вашата лимбична система, която е част от мозъка ви, която играе роля в емоциите, поведението, обонянието и дългосрочната памет.
Интересното е, че лимбичната система е силно ангажирана във формирането на спомени. Това отчасти може да обясни защо познатите миризми могат да предизвикат спомени или емоции.
Видове етерични масла
Има повече от 90 вида етерични масла, всяко със своя уникална миризма и потенциални ползи за здравето.
Ето списък с 10 популярни етерични масла и свързаните с тях здравни претенции:
- Мента: използва се за повишаване на енергията и подпомага храносмилането
- Лавандула: използва се за облекчаване на стреса
- Сандалово дърво: използва се за успокояване на нервите и помощ при фокусиране
- Бергамот: използва се за намаляване на стреса и подобряване на кожните състояния като екзема
- Роза: използва се за подобряване на настроението и намаляване на тревожността
- Лайка: използва се за подобряване на настроението и релаксация
- Иланг-Иланг: използва се за лечение на главоболие, гадене и кожни състояния
- Чаено дърво: използва се за борба с инфекциите и засилване на имунитета
- Жасмин: използва се за помощ при депресия, раждане и либидо
- Лимон: използва се за подпомагане на храносмилането, настроението, главоболието и други.
Ползи за здравето на етеричните масла
Въпреки широкото им използване, малко се знае за способността на етеричните масла да лекуват определени здравословни състояния.
Ето поглед върху доказателствата по отношение на някои от често срещаните здравословни проблеми, които етеричните масла и ароматерапията са използвани за лечение.
Стрес и тревожност
Изчислено е, че 43% от хората, които имат стрес и тревожност, използват някаква форма на алтернативна терапия, за да помогнат за облекчаване на симптомите си.
По отношение на ароматерапията, първоначалните проучвания са били доста положителни. Мнозина показаха, че миризмата на някои етерични масла може да работи заедно с традиционната терапия за лечение на тревожност и стрес.
Интересното е, че използването на етерични масла по време на масаж може да помогне за облекчаване на стреса, въпреки че ефектите могат да продължат само докато масажът се провежда .
Главоболие и мигрена
През 90-те години две малки проучвания установяват, че замазването на ментово масло и етанолов смес върху челата и слепоочията на участниците облекчава болката при главоболие.
Последните проучвания също така наблюдават намалена болка при главоболие след прилагане на мента и лавандулово масло върху кожата.
Предполага се, че прилагането на смес от лайка и сусамово масло върху слепоочията може да лекува главоболие и мигрена. Това е традиционно персийско средство за главоболие .
Сън и безсъние
Доказано е, че миришещото масло от лавандула подобрява качеството на съня на жените след раждането, както и на пациенти със сърдечни заболявания.
Един преглед изследва 15 проучвания за етеричните масла и съня. По-голямата част от проучванията показват, че уханието на маслата - най-вече на лавандуловото масло - има положителни ефекти върху навиците на сън.
Намаляване на възпалението
Предполага се, че етеричните масла могат да помогнат в борбата с възпалителните състояния. Някои изследвания на епруветки показват, че те имат противовъзпалителни ефекти.
Едно проучване с мишки установява, че приемането на комбинация от етерични масла от мащерка и риган спомага за предизвикване на ремисия на колит. Две проучвания на плъхове с масло от кмион и розмарин откриха сходни резултати.
Антибиотици и антимикробни средства
Възходът на резистентни на антибиотици бактерии поднови интереса към търсенето на други съединения, които могат да се борят с бактериалните инфекции.
Изследванията в епруветки са изследвали етерични масла, като мента и масло от чаено дърво, широко за техните антимикробни ефекти, като са наблюдавали някои положителни резултати.
Въпреки че тези резултати от изследване в епруветка са интересни, те не отразяват непременно ефектите, които тези масла имат в тялото ви. Те не доказват, че определено етерично масло би могло да лекува бактериални инфекции при хората.
Други приложения на етеричните масла
Етеричните масла имат много приложения извън ароматерапията.
Някои хора ги използват, за да ухаят на хубаво домовете им или да освежат прането.
Те се използват и като естествен аромат в домашната козметика и висококачествените натурални продукти.
Проучванията показват, че някои масла, като цитронела, могат да отблъснат определени видове комари за около 2 часа. Времето за защита може да бъде удължено до 3 часа, когато се използва в комбинация с ванилин.
Освен това свойствата на етеричните масла показват, че някои от тях биха могли да се използват промишлено за удължаване на срока на годност на храните.
Безопасност и странични ефекти
Това, че нещо е естествено, не означава, че е безопасно.
Растенията и растителните продукти съдържат много биоактивни съединения, които могат да навредят на вашето здраве, а етеричните масла не се различават.
Въпреки това, когато се вдишва или комбинира с базово масло за употреба върху кожата ви, повечето етерични масла се считат за безопасни. Не забравяйте да помислите за други хора от вашата среда, които могат да вдишват аромата, включително бременни жени, деца и домашни любимци.
Независимо от това, те могат да причинят някои странични ефекти, включително:
- обриви
- пристъпи на астма
- главоболие
- алергични реакции
Маслата, които най-често се свързват с нежелани реакции са лавандула, мента, чаено дърво и иланг-иланг.
Етеричните масла с високо съдържание на феноли, като канела, могат да причинят дразнене на кожата и не трябва да се използват върху кожата, без да се комбинират с базово масло. Междувременно етеричните масла, направени от цитрусови плодове, увеличават реакцията на кожата на слънчева светлина и могат да възникнат изгаряния.
Поглъщането на етерични масла не се препоръчва, тъй като това може да бъде вредно и в някои дози фатално.
източник: www.healthline.com