От диетата си струва да се премахнат всички храни, съдържащи 2 съставки, които са пагубни за панкреаса. Освен мазнините, този орган не харесва багрилата и ароматите в хранителните продукти, споделя руският ендокринолог д-р Екатерина Янг.
Какво вреди на панкреаса най-много?
Според нея трябва да се избягват колбаси (салами), хляб с мая, печива от бяло брашно и сладкиши. В същото време не трябва напълно да изключвате мазнините от диетата си, дори ако имате проблеми с този орган, подчертава д-р Янг.
Специалистът обяснява, че способността за усвояване на мазнини се губи при нарушена функция на органа. В резултат на това може да има липса на мастноразтворими витамини.
Какво се случва с панкреаса ви, когато пиете кафе
Тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол и висококалоричната диета водят преди всичко до нарушаване на панкреатичната функция. Лекарят също призова да се спре безконтролното използване на лекарства без лекарско предписание.
Според руския лекар д-р Алексей Хухрев по-голямата част от пациентите в интензивните отделения с панкреатична некроза обикновено са хора, които злоупотребяват с алкохол.
Панкреатитът протича в остра и хронична форма. Хроничната включва следните симптоми:
- болка, локализирана в горната част на коремната стена- може да се излъчва в коремната кухина;
- гадене;
- липса на апетит;
- метеоризъм;
- разстройство;
- повръщане;
Основната разлика между хроничната форма и острата форма е наличието на обостряния и ремисии. С течение на времето периодите на обостряне могат да станат по-чести. В този случай чревната функция може да бъде нарушена, храносмилането може да се влоши и човек може да загуби тегло.
Остър панкреатит - той възниква при нарушена панкреатична функция под въздействието на активни ензими.По време на този процес съседните тъкани, кръвоносните съдове се разпадат и тялото се интоксикира. Признаците на остър панкреатит включват:
- остра болка в горната част на корема, която може да излъчва както в десния, така и в левия хипохондриум и може да бъде опасваща; локализацията на болката зависи от това коя част от органа е увредена;
- повишена болка при дълбоко вдишване, движение или ядене на храна;
- гадене, разстройство на изпражненията;
- повръщане, без облекчение, с горчив вкус на жлъчка;
- оригване, хълцане, сухота в устата;
- кожата може да има пожълтяване, сивкав вид;
- повишаване на телесната температура до 38-40 градуса;
- скокове на кръвното налягане;
- значителна загуба на тегло;
- повишено образуване на газове в червата;
- отвращение към храни и напитки;
Още: Лекар: Всички обичаме тази напитка, но тя състарява кожата и вреди на панкреаса
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.