Пациентите, страдащи от сърдечно-съдови заболявания и особено тези в напреднала възраст се стремят да променят ежедневното си меню така, че продуктите в него да не съдържат холестерол. Митът, че холестеролът е „лош“, че е виновен за запушването на съдовете и че увеличава риска от инфаркт и инсулт е точно това – мит, защото различаваме различни видове холестерол и не само че не всички те са лоши и опасни за здравето, но е възможно и да е полезен холестеролът.
Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Видове холестерол или защо „лошият“ холестерол се оказва не толкова лош
Различаваме два вида холестерол:
Още: Как гроздето влияе на холестерола?
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно
- LDL-холестрол, който е вреден и опасен за сърдечно-съдовото здраве, защото именно той е отговорен за образуването на отлагания (плаки) по стените на кръвоносните съдове, за атеросклерозата – стесняването на съдовете, което увеличава риска от сърдечно-съдови инциденти.
- HDL-холестерол, който не причинява плаки по стените на съдовете и се определя като „добър“. Докато пациентите трескаво следят нивата на LDL-холестрола в кръвта, на HDL-холестерола рядко обръщат внимание дори при рутинните профилактични изследвания на кръвта, което е грешка, тъй като недостигът на добър холестерол е не по-малко вреден от високите нива на лошия холестерол. Нещо повече – холестеролът не се оказа толкова лош, колкото сме свикнали да смятаме. Или поне т.нар. добър холестерол – HDL-холестеролът не само не е вреден за здравето, но и има своята важна роля и доказани ползи. Възможно ли е холестеролът, от който така се страхуваме, да бъде полезен? Ако визираме LDL-холестрола, то следва да знаем, че не грешим, ограничавайки приема му, защото той не е полезен за здравето. Ако обаче имаме предвид HDL-холестерола, то отговорът е изненадващ – да, холестеролът не е толкова опасен и страшен, колкото сме свикнали да смятаме. HDL-холестеролът е полезен за сърдечно-съдовото здраве, като не той, а недостигът му в тялото поражда опасност, което налага да се следят не само нивата на лошия холестерол в кръвта с цел недопускане на трайното им повишаване, но и нивата на т.нар. добър холестерол и да си го набавяме, ако резултатите от изследванията сочат, че е под референтните граници.
Защо е полезен холестеролът?
HDL-холестерол се оказва не „лош“, опасен и страшен, а полезен за здравето, поради което го наричаме „добър холестерол“. Важната роля и ползата за здравето от добрия холестерол се дължат на свойството му да транспортира излишния лош холестерол от клетките и тъканите до черния дроб, където да се преобразува. Така добрият холестерол реално помага за извеждането на лошия холестерол от организма и се грижи за сърдечно-съдовото здраве, което е една от основните причини да е важен контролът и над нивата на добър холестерол в кръвта и да не се допуска той да е нисък.
Още: Лекар: Първи симптом на рак на белите дробове, за който пациентите не предполагат
Още: Съвет от кардиолог: Този прост сутрешен навик е ключът към здравото сърце
Дали обаче е полезно да се приемат медикаменти за увеличаване на нивата на добрия холестерол в кръвта така, както пациентите с високи нива на лошия холестерол прибавят медикаментозно лечение, предписано от лекар, към диетата за редуциране на тези нива? Изследванията по темата категорично сочат, че хората с естествено по-високи нива на HDL холестерол, тоест на добър холестерол, са изложени на по-малък риск от инфаркт и инсулт. Не е ясно обаче дали това е валидно и за хората, които повишават нивата на HDL, тоест на добрия холестерол, с лекарства. Предстоят още изследвания по темата, които да докажат категорично дали увеличаването на нивата на добрия холестерол в кръвта с медикаменти е толкова добро решение, колкото увеличаването им по естествен път. Повечето резултати от изследвания сочат, че увеличаването на нивата на добрия холестерол чрез промени в начина на хранене, преустановяване на вредните навици и промени в начина на живот, намалява риска от сърдечно-съдови инциденти, докато подобен резултат не се наблюдава, ако нивата на добрия холестерол се повишават чрез прием на медикаменти.
Още: За вашето сърце и фигура: храни, които понижават холестерола
Още: Учени: Тази напитка намалява мазнините в тялото
Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете
Означава ли това, че колкото по-високи са нивата на холестерола в кръвта, толкова по-нисък е рискът на пациента от сърдечно-съдови инциденти? Оказва се, че не. Изключително високите нива на HDL, тоест на добър холестерол – над 100 mg/dL (2,5 mmol/L) – са изложени на по-висок риск от сърдечни заболявания, като вероятно това се дължи на генетични фактори.
Обикновено здравите хора имат нормални нива на добрия холестерол в кръвта. Нивата на HDL са по-ниски при хора, които имат метаболитен синдром, затлъстяване, повишено кръвно налягане и високи нива на кръвната захар, поради което и промяната в начина на хранене и начина на живот може да доведе до естествено повишаване на добрия холестерол в кръвта, а от тук – и до редуциране на риска от сърдечно-съдови инциденти.
Източник: Mayo Clinic
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.