Дисморфофобията е сериозно психологическо разстройство, известно още като телесна дисморфия. Характеризира се с лично впечатление, т.е. преживяване на пациента, че определени части от тялото му са деформирани, грозни, срамни, докато в действителност физическият дефект, който предизвиква този изкривен образ, е минимален и едва видим. Възможно е дори той да е напълно въображаем и да не съществува, пише сръбският портал eKlinika, цитиран от БГНЕС.
Още: Лекар: 5 факта за хляба, които трябва да знаете
Още: Лекар: Това е най-доброто време за обяд
Индивидите, които развиват дисморфофобия, са практически обсебени от мисленето за определени части на тялото, които смятат (преживяват) или виждат като грозни. Те мислят за това повече от даден ден (дори от три до осем часа), често пренебрегвайки други задължения.
Дори и да иска да се „отърси“ от подобни мисли, болният не може да го направи. Чувството е по-силно от тях и здравия им разум. Те не могат да му устоят, мислят го упорито и безконтролно. Поради това те често изпадат в отчаяние, депресия, чувстват се безпомощни и нещастни. Ефектът от въображението се прехвърля върху околната среда и други хора, така че засегнатите хора смятат, че всеки вижда техния предимно голям дефицит (дефект). Зради това състояние те често са обект на подигравки. Всичко това може да застраши и дори да наруши трайно социалните отношения.
Още: 11 зеленчука, които са богати на магнезий
Още: 10 пресни храни, които да добавите към менюто си през пролетта
На кои части от тялото обръщат внимание жените и на кои мъжете?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени откриха тревожна връзка между високото кръвно и бутилираната вода
Симптомите и клиничната картина на дисморфофобията са сходни и при двата пола. Според статистиката жените обръщат повече внимание на лицето и неговите части (нос, уши...), шията, торса, бедрата, краката... Ако смятат, че могат да маскират или прикрият онези недостатъци, които само те могат с грим, правят го преувеличено. Мъжете са най-обсебени от мускули, телосложение, рамене, гениталии, коса и нейната загуба. Понякога, най-вече в случай на мания за размера на гениталиите, те поставят допълнителен материал, за да направят тази част от тялото да изглежда по-голяма.
Някои други симптоми са:
отглеждане и проверка на външния вид твърде често
Още: Лекар: 6 доказани метода за облекчаване на крампите
Още: Този прост навик ще намали холестерола ви
сравняване на външния си вид с този на други хора
правене на снимки твърде често (вглеждане отблизо, сравняване с вашите предишни снимки или със снимки на други хора)
агресивна нужда другите да им казват как изглеждат
подчертаване на грозотата или деформацията
диети
прекомерни упражнения
купуване на скъпа козметика.
Общото както при жените, така и при мъжете е настояването за необходимост от естетични корекции, обикновено неоправдано. Затова често са насочвани да търсят професионална помощ. Това състояние често е придружено от хранителни разстройства (анорексия, булимия).
Тези хора са под голям натиск, който сами си създават. Ако не успеят да се отърват от това чувство и то се превърне в хронично състояние, логичните последствия са изразени като сериозни психологически разстройства:
безпокойство
депресия
необходимостта от изолация
чувство на отхвърляне
обсесивно компулсивно поведение
повторение (ситуации, словесни връзки - постоянно едни и същи въпроси, твърдения...)
физически промени (екзема, косопад...).
Дисморфофобията се проявява най-често в юношеска възраст (15, 16 години). Тогава тялото е изложено на големи промени, така че фокусът е върху тялото, т.е. физическите детайли. Ако разстройството нарушава ежедневното функциониране, независимо от възрастта, трябва спешно да потърсите помощ от специалист.