Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Диетолози: Това е най-лошата диета за 2025

10 февруари 2025, 09:15 часа

Диетолози от Харвардския университет определиха коя е най-лошата диета за 2025 година, която трябва категорично да се избягва. Експертите споделят, че тя може да причини сериозно увреждане на тялото ви. Резултатите от констатациите им са публикувани в изданието The American Journal of Clinical Nutrition. 

Коя диета се смята за най-лошата?

Това е хранителният режим с екстремно ограничаване на калории и макронутриенти, известна като „ вълшебната диета“. Въпреки че може да изглежда привлекателно за тези, които искат да отслабнат бързо, експертите предупреждават за сериозни рискове за здравето. 

Тази диета включва драстично намаляване на калориите до 800-1000 на ден, което е доста под препоръчителното количество за здрав човек. Този режим забранява много видове храни, особено въглехидрати, мазнини и дори някои протеинови продукти. Предназначен е за бързо отслабване, но не и за дълготрайни резултати.

Най-обсъжданата диета – кисело мляко и канела 

Последствия от "вълшебната" диета

Ниска калоричност – Намаляването на калориите до толкова ниски нива може да доведе до дефицит на хранителни вещества като витамини, минерали и фибри.

Забавяне на метаболизма - тялото, свикнало с калориен дефицит, започва да "пести" енергия, което може да забави метаболизма и да доведе до възстановяване на теглото след спиране на диетата.

Загуба на мускулна маса - при такива ограничения тялото започва да използва мускулите като източник на енергия, което може да доведе до загуба на мускулна маса и отслабване на тялото.

Какво е "Обърната диета" и защо се превърна в най-обсъждана тема през новата 2025 година?

 

Психологически последици – Дългосрочната диета може да допринесе за развитието на хранителни разстройства като булимия или анорексия поради постоянния стрес от ограничаване на храната.

Последствия от забавянето на метаболизма

Намаленият метаболизъм води до:

  • Забавяне на метаболитните процеси в организма.
  • Намаляване на синтеза на хормони, включително полови хормони, което води до намаляване на либидото.
  • Влошаване на усвояването на витамините, особено на мастноразтворимите, а това се отразява негативно на всяка клетка в тялото.
  • Дисбаланс на вода и соли и подуване.
  • Намален имунитет и повишен риск от автоимунни заболявания.
  • Апатия, депресия и загуба на сила, тъй като серотонин и допамин почти не се произвеждат.

Без мазнини или без въглехидрати: Кое е по-здравословно? 

Строгата диета води до повишен стрес и повишено производство на кортизол. В излишък кортизолът започва да повишава патологично нивото на глюкозата в кръвта. Тоест, той буквално започва да ви разяжда, включвайки глюконеогенезата на пълни обороти. Или по-просто казано, разграждате протеините на тялото си и ги превръщате в глюкоза. Строгата диета винаги води до недостиг на протеини, но цялото ни тяло се състои от протеини. И това от своя страна води до:

  • Повишаване на вредния холестерол.
  • Имунната система е буквално изключена, тъй като белите кръвни клетки са изградени от протеин.
  • Намаляване синтеза на пептидни хормони например хормоните на хипофизата, които са основните регулатори на функционирането на всички жлези.
  • Мускулната маса намалява, което още повече забавя метаболизма и намалява разхода на енергия, а колкото по-малко мускули имате, толкова по-трудно отслабвате.
  • Колагенът също е протеин и липсата на синтез на колаген води до влошаване на състоянието на кожата, косата и ноктите.
  • Нарушаване на стомашно-чревния тракт и язви, тъй като чревните стени и стомашната лигавица също се нуждаят от протеини.

Каква диета да спазваме, ако имаме висок пролактин

 

Друго сериозно последствие възниква от намаляване на мазнините в диетата до 0. Те също са жизненоважни за нас и когато има дефицит, получаваме:

  • Проблеми с жлъчния мехур, тъй като жлъчката се секретира в мазнини;
  • Нарушаване на синтеза на мастноразтворимите витамини, което означава сбогом антиоксиданти и здравей възпалителни процеси;
  • Нарушаване на стероидогенезата, което представлява всички полови хормони, а при жените това повишава риска от ранна менопауза и сърдечно-съдови заболявания;
Какво съветват диетолозите?

Вместо това експертите препоръчват да се съсредоточите върху балансирана диета , която включва всички групи храни в умерени количества:

  • Повече зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни
  • Редовна консумация на протеини - месо, риба, яйца, бобови растения
  • Умерени количества здравословни мазнини – зехтин, авокадо, ядки;

Експертите отбелязват важността на постоянната физическа активност и поддържането на здравословен начин на живот вместо бързите диети.

Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

 

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес