Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Диетолог: Това е най-големият мит за бананите

10 януари 2025, 15:29 часа

Бананите се вписват перфектно в различни ястия, от печива до смутита. Въпреки това, много хора са предпазливи към плода, позовавайки се на прекомерната му сладост и високо съдържание на калории. Дори има мнение, че бананите са най-вредните плодове. Това наистина ли е вярно? Диетологът д-р Лиза Кутафина дава отговор на този въпрос.

Най-големият мит за бананите

“Един среден банан съдържа 27 гр въглехидрати и 105 kcal. Това изглежда много, но според експерти можете да консумирате 200-300 g въглехидрати на ден. Бананите съдържат естествени захари, фибри, малко количество протеини и много витамини и минерали (като полезния за сърцето калий). В плодовете няма добавена захар. Цялата глюкоза, която тялото получава от банана, се използва за хранене на мозъка, други органи и тъкани”, казва специалистът.

Знаете ли колко магнезий има в един банан?

 “Гликемичният индекс на един банан е среден – 30–60 (след 70 би се считал за висок). Следователно няма да има рязък скок на кръвната захар след 1-2 плода. Дори хора с диабет могат да консумират екзотичния плод с лекарско одобрение - бананите често се препоръчват да се комбинират с кисело мляко или друг източник на протеини, за да се стабилизират нивата на глюкозата”, допълва експертът.

Ползи от бананите

Един плод съдържа: 75% вода; 0,4 mg - витамин B6; 3 гр - фибри; 450 mg - калий; 27 mg - магнезий; 8,7 mg витамин С.

"Както знаете, бананите съдържат триптофан, предшественик на „хормона на щастието“ серотонин, който може да повдигне настроението на човек", казва експертът.

Знаете ли как бананите влияят върху работата на сърцето?

 

“Всеки, който някога е опитвал банан, вероятно е забелязал, че след като го изяде, бързо се появява усещане за „ситост“, но в същото време бързо „изчезва“. Всичко това е благодарение на захарта, която навлиза в кръвта и се трансформира в енергия, но нивото й бързо спада и отново се появява чувството на глад, а понякога и умора. Ето защо, за да постигнете дълготрайна ситост, се препоръчва бананите да се комбинират с протеинови храни, като сирене или фъстъчено масло”, споделя д-р Василиса Пономарева.

В 100 гр банан се съдържат 1,7 гр диетични фибри, които са необходими за регулиране на храносмилателния процес, както и за разграждането на въглехидратите до прости захари. Този плод съдържа пектин, сложен вид фибри, който действа като естествен адсорбент: разтваря се във вода, свързва и премахва токсините от тялото.

8 полезни растителни храни, които съдържат пектин и имат противовъзпалителни свойства

 

“Обемът на пектините се увеличава с узряването на бананите, което е една от причините узрелите плодове да са много по-меки. Някои хора обаче изпитват повишени газове и подуване на корема след ядене на банани”, казва д-р Пономарева.

Бананите са изключително полезни при заболявания на сърдечно-съдовата система. И всичко това, защото те съдържат голямо количество калий. Калият е отговорен за нормализиране на кръвното налягане и стабилна сърдечна функция, като по този начин значително намалява риска от инсулти и инфаркти. Смята се, че един банан на ден ще покрие напълно дневната нужда от калий в организма. Но хората с високи нива на калий в кръвта и страдащите от бъбречни заболявания не трябва да се увличат по тези екзотични плодове, тъй като в този случай може да се появи хиперкалиемия. Основните симптоми на хиперкалиемия са: мускулна слабост, умора, затруднено дишане, сънливост, парестезия (усещане за изтръпване, пълзене) на пръстите на ръцете и краката, забавен пулс и понякога пристъпи на ускорен сърдечен ритъм. Някои пациенти изпитват болка в гърдите, която наподобява инфаркт. Атонията на мускулите на стомашно-чревния тракт се проявява с усещане за тежест в епигастричния регион, усещане за пълнота в стомаха и запек.

Кардиолог: Банани - вдигат или свалят холестерола

Известно е, че бананите не се препоръчват да се комбинират с два медикамента – АСЕ инхибиторите и диуретика спиронолактон. Според Харвардското медицинско училище тези лекарства допълнително повишават нивата на калий в кръвта.

“Доказано е, че редовната консумация на банани укрепва нервната система. Това се обяснява с факта, че бананите са богати на витамин В6, който е необходим за нормалното функциониране на централната и периферната нервна система. Витамин B6 също участва в регулирането на протеиновия метаболизъм, производството на хемоглобин, метаболизма на желязото, синтеза на полиненаситени мастни киселини и усвояването на аминокиселини”, споделя д-р Пономарева.

Максимално допустимият брой банани на ден е 5 броя, допълва още експертът.

Бананите могат да бъдат вредни - 7 неочаквани факта за тях 

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес