Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Диетолог разкри защо и по колко хляб е полезно да се яде

03 април 2024, 07:00 часа

Руският диетолог Марина Костюченко споделя, че хлябът е една от храните, които не бива да се изключват от менюто. Експертът споделя, че той е богат на витамини от група В, магнезий и желязо - вещества, които са изключително полезни за здравето.

Ползи от хляба

Диетологът д-р Костюченко коментира, че хлябът е продукт, който трябва да присъства в ежедневната диета като източник на редица полезни хранителни вещества, витамини и микроелементи, както и фибри, които стимулират развитието на положителна чревна микрофлора. Освен това този продукт осигурява на организма протеини. Експертът отбелязва още, че няма заболявания, които да изискват пълно изключване на хляба от ежедневното меню.

„Препоръката на Министерството на здравеопазването за лечебно хранене относно диетата съдържа следната формулировка: „значителна норма хляб“. Така че това са 150 грама ръжен и 150 грама пшеничен хляб на ден“, казва специалистът.

Лекар: Яжте хляба с това, за да е полезен за здравето ви

“Ако нямате наднормено тегло, можете да го ядете хляб всеки ден. За възрастен количеството е 300 гр на ден. Ако се борите с наднорменото тегло или просто внимателно следите фигурата си, тогава напълно изключването на хляба от вашата диета също не се препоръчва, просто трябва да се ограничите до 100-150 гр на ден”, споделя препоръките си експертът.

“За да избегнете здравословни проблеми, консултирайте се с вашия лекар, преди да планирате ежедневната си диета. Възможно е, като отказвате хляба, да изключвате и някои полезни за вас вещества”, казва диетологът.

Д-р Марина Костюченко заявява, че хлябът е с високо съдържание на витамини от група В, а също така съдържа витамин Е, магнезий, калций и желязо. Отделно, експертът отбеляза ползите от ръжената разновидност на този продукт. Този продукт съдържа селен - рядък антиоксидант, от който особено се нуждае щитовидната жлеза.

“В 100 грама ръжен хляб се съдържат 30-35 мг селен, 50 на сто от дневната норма“, уточнява специалистът.

Д-р Костюченко обръща внимание и на факта, че дори нарязаният пшеничен хляб не е безполезен или вреден, тъй като съдържа фибри, необходими за нормалното храносмилане. Но това, което наистина трябва да се ограничи, е консумацията на тестени изделия, които съдържат много захар и мазнини. Хлябът, в сравнение с кроасаните и другите печива, съдържа значително по-малко мазнини и захар поради рецептата за приготвянето му. Съответно той съдържа и по-малко калории, което е още един плюс в негова полза.

Лекар: Отказът от хляб води до този дефицит

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес