Плодовете, въпреки че се считат за полезни, могат да причинят значителни скокове в нивата на кръвната захар при диабет. Но все пак не трябва да се изключват напълно от диетата, тъй като съдържат много витамини и фибри, но и относително ниско съдържание на калории. Въпреки това, някои от тях могат да са опасни за диабетиците – банани, портокали, манго, круши, фурми, според руския ендокринолог д-р Василиса Пономарева.
Диабетът от втори тип е много по-често срещан и високите нива на глюкоза в кръвта обикновено се причиняват от наднормено тегло или недостатъчно движение. Докато хората с това заболяване се насърчават да ядат различни плодове, те също трябва да внимават с тези с по-висок гликемичен индекс (GI - система, която измерва колко бързо храните, съдържащи въглехидрати, влияят на нивата на нивата на глюкозата в кръвта, когато се консумират самостоятелно).
„За хората с коментираното заболяване това може да бъде особено опасно, тъй като способността на организма да контролира нивата на глюкозата е намалена или липсва“, казва диетологът Василиса Пономарева.
Плодовете, които са най-опасни за кръвната захар
Според диетолога плодовете с висок ГИ включват:
- банани
- портокали
- манго
- грозде
- стафиди
- фурми
- круши
Тези с по-нисък ГИ включват горски плодове, сливи, киви и грейпфрути.
Диабет: Тази билка сваля кръвната захар и холестерола само за 2 часа
Диета с нисък ГИ може да бъде полезна за диабетици, но лекарят подчертава, че балансираното хранене като цяло също е важно.
Някои храни с нисък ГИ, като пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци, боб и леща, са храни, които трябва да ядем като част от здравословна, балансирана диета. Въпреки това използването на стойностите на гликемичния индекс, за да се определи дали храните или хранителните комбинации са здравословни, може да бъде подвеждащо.
"Храните с висок ГИ не са непременно нездравословни и не всички храни с нисък ГИ са здравословни. Например, динята и пащърнакът са храни с висок гликемичен индекс, докато шоколадовата торта има по-ниска стойност на гликемичния индекс", обяснява д-р Пономарева.
При продължителна хипергликемия глюкозата се натрупва в тъканите и става токсична - разрушава черния дроб, бъбреците, кръвоносните съдове, сърцето и нервните влакна. Но не само високите нива на глюкоза може да повлияят неблагоприятно на тялото, хипогликемията също е опасна. На първо място, мозъкът страда, тъй като той консумира до 60% от цялата енергия, доставяна от глюкозата. В резултат на това са възможни следният оплаквания - световъртеж, слабост, намалена концентрация, притъмняване в очите, треперене на крайниците, припадък.
Надеждната превенция на заболяването включва:
- отказ от алкохол
- намаляване на захарта и подсладителите
- замяна на бързо хранене с домашно приготвени ястия
- смяна на продуктите от брашно от меки сортове пшеница с такива от твърди сортове
- хранене стриктно по график (избягвайте леки закуски)
- замяна на нездравословни храни със здравословни (например вместо сладолед можете да ядете разбити замразени банани)
- елиминиране на преяждането
Още: Диабет: Този алкохол сваля кръвната захар
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!