Всяка рязка промяна в поведението на любим човек трябва да е причина да се замислите за здравето му и задължително да се консултирате със специалист, тъй като е възможна деменция, според руския лекар д-р Надежда Чернишова.
Още: Здравен съвет за деня, 2 февруари: Лекар: Откажете се от този навик, той е пагубен за червата
Тя споделя, че забравянето и лошото настроение може да са първите признаци на заболяването при възрастните хора. Например, човек не помни къде е поставил предмет или е влязъл в стая и не знае защо. Ако проблемът се появи внезапно и това не се е случвало преди, то това определено е индикатор, че той трябва да бъде прегледан от специалист.
Ранни симптоми на деменция
Развитието на заболяването може да се прояви и чрез промени в настроението. "Човек обикновено е безгрижен и весел и изведнъж изпада в депресия, става тъжен, мрачен. Понякога това се приписва на някакви естествени неща, преживян стрес. Но всъщност коментираното заболяване може да се прояви и по този начин. Може да се маскира като депресия", отбелязва д-р Чернишова.
Лекар: Тези 3 билки блокират деменцията
Още: Здравен съвет за деня, 1 февруари: Лекар: Това са 5-те най-полезни чая, всеки трябва да ги пие
Още: Лекар: Пийте кафето така, намалява риска от диабет, здравен съвет за деня, 1 февруари
Ако се появят такива симптоми, трябва да се консултирате с невролог. В арсенала му има тестове, които точно ще определят дали става въпрос за заболяването или не. Това са много прости тестове. Например, на пациента ще бъде показан часовник и той ще бъде попитан за часа, или ще трябва да прочете доста кратък списък от думи и просто да запомните всичко, написано в списък“, допълва експертът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ако имате високо кръвно, тези ЦЯРОВЕ ще ви --спасят-- (помогнат; дадат ход напред
Още: Мъка за мнозина - Как магнитните бури ни тормозят и как да действаме срещу тях
Причините за развитието на патологията са заболявания и състояния, които причиняват дегенерация и смърт на мозъчни клетки. Те включват:
- Болест на Алцхаймер;
- Болест на Пик;
- тежко атеросклеротично увреждане на съдовете на шията и мозъка;
- хеморагични и исхемични инсулти, както и преходни исхемични атаки;
- артериална тромбоза;
- тежка артериална хипертония;
- захарен диабет (високата кръвна захар причинява ангиопатия - увреждане на малките съдове с последващо кислородно гладуване);
- остра и хронична интоксикация (включително алкохол);
- невроинфекции (енцефалит, менингит);
- наранявания на главата (сътресения, мозъчни контузии);
- злокачествени и доброкачествени мозъчни тумори;
Наличието на заболяването при родители или други по-възрастни роднини значително увеличава риска от развитието му. Предразполагащите фактори включват също наднормено телесно тегло и недостатъчно интелектуално функциониране през целия живот.
Още: Недостиг на желязо: Ето тревожните признаци, които не бива да игнорирате
Още: Лекар: Как правилно се пие ябълков оцет за регулиране на кръвната захар и холестерола
Различните видове на заболяването имат свои характерни симптоми. Например, типът Алцхаймер се проявява главно с умствени и паметови разстройства, промени в мисленето и неадекватно поведение. Съдовата форма на заболяването се характеризира както с интелектуални, така и с двигателни увреждания, а деменциите с телата на Леви често са с характер на психична патология, която е придружена от халюцинации, заблуди, безсъние и депресия.
Още: Деменция: Яжте всеки ден този евтин плод, за да се предпазите от нея
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!