Повечето хора не се сещат да проверят какви са нивата на витамин D в техния организъм. Истината е, че дефицитът му може да доведе до проблеми с костите и да повиши риска от развитие на автоимунни и инфекциозни заболявания.
Още: Лекар: Тези 7 заболявания се влошават най-често след празниците
Още: Лекар: Това са първите симптоми на висока пикочна киселина и подагра
Витамин D е добре познат и всеки знае, че той има благоприятен ефект върху костите. Но не всеки е наясно как този витамин работи за укрепването на организма. Когато тялото усвои витамин D, той поема ролята на хормон, койно спомага за регулирането на фосфора и калция. Тези два минерала са най-изобилните в организма и действат за изграждането на здрави кости и зъби.
Витамин D е полезен и за имунната система, както и за здравето на ДНК и протичането на клетъчното диференциране.
Най-лесно витамин D се набавя благодарение на слънцето. Той се получава, когато ултравиолетовите лъчи попаднат върху кожата, където химикалът 7-dehydrocholesterol се преобразува в него. Витамин D може да се набави и чрез храни, които са богати на него като риба тон, сьомга, херинга, гъби и яйца. При нужда може да се приемат и хранителни добавки.
Още: Здравен съвет за деня, 4 януари: Лекар: Това е най-доброто сирене за имунитета, яжте го всеки ден
Още: Лекар: Яжте го всеки ден, този плод е най-полезен за червата, здравен съвет за деня, 4 януари
Всичко, което трябва да знаете за дефицита на витамин D
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как влияе студът на кръвната захар и опасен ли е за хора с диабет
Още: Чесън и още хитрини. Високото кръвно ще си отиде с тези велики рецепти
Дефицитът на витамин D може да доведе до проблеми с костите като остеомалация и рахит. Недостатъчното количество от витамина се влияе и от фактори като наднормено тегло, липса на достатъчно слънчева светлина и цвят на кожата. Някои хронични болести на бъбреците или черния дроб също могат да доведат до дефицит на витамин D, защото организмът не успява да го усвоява правилно.
Както вече споменахме най-лесните начини за набавяне на витамин D са слънцето, храната и хранителните добавки. През зимата специалистите препоръчват човек да прекарва време навън поне 2-3 часа седмично и да наблегне на консумацията на храни, богати на витамина D.
Още: Магнитни бури - симптоми, полезни трикове, дребни хитрини, безценни съвети
Още: Хемороиди: Защо се появяват и как да ги лекувате?
Приемайте витамин D по това време на деня и ще увеличите ефективността му
До какво води излишъкът на витамин D ?
Излишъкът от витамин D в организма може да доведе до хиперкалциемия, състояние, при което има прекомерно високи нива на калций в кръвта. Това може да предизвика редица здравословни проблеми като:
- Остеопороза - може би ви звучи странно, но излишъкът на витамин D може да доведе до отделяне на калций от костите, което в крайна сметка може да увеличи риска от развитие на остеопороза и крехки кости.
- Проблеми с бъбреците - високите нива на калций може да доведе до образуване на камъни в бъбреците.
- Сърдечно-съдови проблеми - излишъкът на калций може да се отложи в стените на кръвоносните съдове, което да увеличи риска от развитието на сърдечно-съдови заболявания.
- Неврологични симптоми - високите нива на калций в кръвта могат да предизвикат симптоми като умора, депресия и липса на концентрация.
- Слаба функция на имунната система - витамин D има важна роля за имунната функция, но когато в организма има прекалено голямо количество от витамина, това може да подтисне имунната система, а не да я подпомага.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.