Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Червени бенки по тялото: Кога сигнализират за сериозен здравословен проблем

19 декември 2024, 18:57 часа

Червените бенки по кожата не са непременно здравословен проблем, освен когато ви притесняват или кървят. В този случай трябва незабавно да посетите лекар. Бенките са пигментни петна, които могат да се появят и изчезнат внезапно от тялото ви. Те могат да имат различни цветове, вариращи от тъмно кафяво до червено. Но ако говорим конкретно за червени бенки, тяхната перманентна и непровокирана поява може да бъде притеснителна. В тази статия ви показваме начините за разграничаване на причините за появата и природата на тези бенки.

Още: Лечебната пара от дафинов лист: Мощно оръжие срещу настинки, грип и проблеми с дишането

Основна информация за червените бенки по кожата

Червените бенки могат да имат генетичен произход или да са причинени от стареене на кожата, но дори и в този случай трябва да ги проверявате внимателно. Този тип червени бенки обикновено се появяват на възраст между 40 и 50 години. В специални случаи те могат да се появят дори в по-ранна възраст, като се започне от детството.

Тези бенки са причинени от разширяването на капилярите като страничен симптом на сърдечно заболяване. Обикновено се появяват по ръцете, гърба и областта на гърдите. Те са симптоми, подобни на тези на разширени вени, само че изглеждат кръгли и ярко червени на цвят.

Червени бенки или червени петна по кожата

Трябва да внимавате да не объркате петна по кожата с червени бенки. Червените петна по кожата могат да изглеждат като разширени вени в резултат на спукани вени и нямат кръгла форма. Те могат да се появят по време на висока температура, по време на бременност или когато имате леко увреждане на кожата.

Още: Как черният шоколад влияе на хората с предразположеност към диабет тип 2

Червените петна също могат да се забележат от раждането. Те могат да избледнеят с годините или да останат върху кожата за цял живот. Важното при тези петна обаче е, че не са притеснителни и не изискват специализиран лекарски контрол.

Докато в случая с червените бенки, въпреки че не са ракови бенки, е важно да ги проверявате всеки път, когато видите нови. В много случаи тези бенки могат да кървят, да ви притесняват или да ви навредят. В тези случаи определено трябва да се консултирате с лекар или дерматолог. Внимавайте с цвета, който имат, ако бенките ви потъмняват с годините, консултирайте се със специалист.

Как можете да ги премахнете

Както казахме, въпреки че не представляват голям риск за здравето, тези малки червени точки могат да ви дразнят или да ви карат да се срамувате. Не се опитвайте да премахнете тези или друг вид бенки или образувания сами у дома, тъй като това може да доведе до обилно кървене и да бъде много опасно. Винаги се консултирайте с лекар специалист, за да ги отстраните по специализиран начин, съобразен със вашият случай и специфично здравословно състояние.

Още: Научни изследвания разкриват: Как любимата ви напитка може да промени бактериите в стомаха ви

Има по-инвазивни хирургически методи, както и по-щадящи лазерни методи. Някои от тези методи премахват бенките окончателно, но понякога поради различни медицински обстоятелства те се появяват отново.

Предпазни мерки и грижа за кожата

Погрижете се винаги да хидратирате и предпазвате кожата си, особено при продължително излагане на слънце, за да запазите нейната здравина и красота. Ултравиолетовите лъчи могат да причинят не само изгаряния, но и преждевременно стареене, пигментни петна и дори сериозни здравословни проблеми като рак на кожата. Затова е изключително важно да използвате слънцезащитни продукти с подходящ фактор (SPF), съобразен с вашия тип кожа и условията на околната среда.

Още: Ежедневни навици, които ви състаряват: Променете ги незабавно

Също така, не забравяйте редовно да овлажнявате кожата си с качествени хидратиращи кремове или лосиони, особено след излагане на слънце, когато тя е по-суха и чувствителна. Носенето на шапка, слънчеви очила и защитно облекло допълнително ще ви предпази от вредното въздействие на слънчевите лъчи. Грижата за кожата не е само въпрос на външен вид, а и на здраве, затова я направете част от ежедневната си рутина.

Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.

Още: Дерматолог разкрива: Лесни начини да запазите кожата си хидратирана през зимата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес