Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Болки при кашлица - видове и болести, които ги причиняват

10 януари 2023, 06:45 часа

Болката при кашляне най-често се свързва със заболявания на дихателната система и се локализира в гърдите.

Дихателната система се състои от горни дихателни пътища (носна кухина, ларинкс) и долни дихателни пътища (трахея, бронхи и бели дробове). Въздухът, преминаващ през дихателните пътища, се пречиства, затопля, овлажнява.

В края на най-малките бронхи (бронхиоли) са алвеоларните проходи и алвеоларните торбички, в които се извършва обмен на газ. Респираторните бронхиоли, алвеоларните канали и алвеоларните торбички с алвеоли съставляват алвеоларното дърво или респираторния

Всеки бял дроб е затворен в двойна обвивка - два листа плевра, между които има запечатана плеврална кухина, пълна с много малко количество течност.

Кашлицата е защитна реакция на организма към всяко дразнене на дихателните пътища. Дразнители на рецепторите за кашлица могат да бъдат храчки, кръв в дихателните пътища, назална слуз, стичаща се по задната стена на гърлото, различни алергени, дим, прах, чужди тела, студен въздух, някои лекарства и др.

Видове болка при кашлица

Болката при кашляне може да бъде силна или слаба, остра или тъпа, ограничена или разлята. Локализацията на болката зависи от причината за кашлицата и от засегнатия орган. Може да се усети в гърлото, зад гръдната кост, вътре в гърдите, под ребрата, в гърба, корема и да отива към главата. Кашлицата и болката могат да бъдат както симптоми на едно и също заболяване, така и независими един от друг.

Има следните причини за болка при кашляне:

·        пренапрежение на дихателните мускули, участващи в изпълнението на кашлицата;

·        заболявания на дихателната система;

·        сърдечно заболяване;

·        наранявания и заболявания на костите, мускулите и нервите на гръдния кош;

·        заболявания на храносмилателната система;

·        бъбречно заболяване и др.

Какви заболявания причиняват болка при кашлица?

При заболявания, придружени от постоянна болезнена кашлица, междуребрените мускули и диафрагмата са пренатоварени, което се проявява с тъпа, дифузна мускулна болка.

При възпаление на лигавицата на трахеята (с трахеит) се появява суха, силна, дрезгава, груба кашлица, която се характеризира с парене и болка зад гръдната кост.

Тежестта на болката намалява, когато сухата кашлица се превърне във влажна. Трахеитът е по-често инфекциозен, причинен от вируси или бактерии.

При пациентите общото здравословно състояние се влошава, телесната температура се повишава.

При възпаление на белите дробове (пневмония) има дълбока кашлица с храчки, има болка в гърдите в проекцията на възпалената област на белия дроб.

Болката се увеличава при кашлица и дълбоко вдишване поради движението на плеврата и намалява, ако пациентът лежи на страната на засегнатия бял дроб.

Възпалението на белите дробове може да бъде първично, в този случай заболяването започва остро - с втрисане, слабост, треска до 38–39 ° C, придружено от кашлица и затруднено дишане, по-често протича като лобарна лезия, т.е. процесът обхваща цял дял с участието на голяма площ от плеврата. И това се случва вторично, когато възпалението преминава от бронхите към белодробната тъкан. Възниква огнище на бронхопневмония, но дори и в този случай плеврата може да се възпали, с единствената разлика, че размерът на лезията е много по-малък. Пневмонията може да бъде причинена от бактерии, вируси, гъбички, паразити.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес