Бира - вдига или сваля кръвното

02 август 2023, 15:47 часа

Всеки знае за отрицателното въздействие на алкохола върху сърдечно-съдовата система, но отнася ли се това и за бирата, която е нискоалкохолна напитка. 

Още: Лекар: Тази напитка предпазва от скокове на кръвната захар

Още: Лекар: Болката в тази част на тялото издава проблеми с панкреаса

Бирата и нейният ефект върху кръвното

Една половинлитрова бутилка бира, в зависимост от алкохолния си процент, съдържа 20-40 грама чист етанол. Дори това количество алкохол е достатъчно, за да разшири малко кръвоносните съдове и да понижи кръвното налягане. По правило, след 6-8 часа индикаторът се връща към първоначалната си стойност.

Но голяма част от любителите на напитката не се задоволяват единствено с изпиването на бутилка от нея. Колкото повече алкохол навлиза в кръвта, толкова по-рязък е скокът на налягането и толкова по-кратък е интервалът от време между неговото намаляване и последващото му повишаване. Освен това в този случай налягането се повишава над първоначалното ниво.

Учени откриха полезно свойство на бирата, което ще ви изненада

Още: Забравете за подутия корем: Естествено решение за по-добро храносмилане

Още: Лекар: Всеки четвърти, претърпял инсулт, е имал тези признаци

Докато съдовете са здрави, те понасят такива натоварвания относително лесно. Но отслабени и покрити с холестеролни плаки, стените на кръвоносните съдове губят своята еластичност и могат да се спукат. Прекомерната консумация пенливата напитка в комбинация с хипертония често води до инсулт.

Реакцията на организма към алкохола е индивидуална. Например, има хора, чието налягане изобщо не се променя дори от няколко халби от пенливата напитка. При други промените са по-изразени. Но във всеки случай тази напитка не трябва да се приема като лекарство за повишаване или намаляване на артериалното налягане. При отклонения от нормата е необходимо да се консултирате с лекар и стриктно да следвате неговите препоръки.

Ако тази напитка се консумира в умерени дози понижава кръвното налягане, тогава тя дори е полезна за пациенти с хипертония. Въпреки това, не всичко е толкова просто.

Лекарите обикновено предписват лекарства за хора с високо налягане, за да го поддържат в нормални граници. Ако таблетките са покрити със специална обвивка, тогава те са предназначени за постепенно усвояване. Алкохолът разтваря обвивката на таблетката и лекарствените вещества се абсорбират много по-бързо в кръвта. Вместо терапевтичен ефект настъпва рязка интоксикация на тялото, страничният ефект на лекарството се засилва значително.

Още: Лекар: Това е най-доброто време за обяд

Още: 11 зеленчука, които са богати на магнезий

бира

В никакъв случай приемането на лекарства, предназначени за нормализиране на налягането при хипотония, не трябва да се комбинира с употребата на пенливата напитка или нейните безалкохолни аналози - точно както при хипертония, алкохолът неутрализира терапевтичния ефект, но засилва страничните ефекти.

Скоковете на налягането поради употребата на големи дозиот тази напитка също са опасни за пациенти с хипотония. Злоупотребата с пивото може да доведе до микроинсулт, според изданието The Health Site.

Още: Лекар разкри какво се случва с жените, които прекаляват с бирата

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес