Ако редовно ядете банани за закуска, тялото получава голямо количество въглехидрати наведнъж, което от своя страна повишава нивата на кръвната захар. В случая бързият прилив на енергия скоро се замества с чувство на умора и глад, тъй като захарта е достигнала своя пик и след това започва да намалява.
Още: Лекар: Това е единственият правилен начин за пиене на кафе, здравен съвет за деня, 12 януари
Банани за закуска - как влияят на тялото
За да се избегнат подобни колебания в кръвната захар, бананите трябва да се комбинират с други храни, които са източници на мазнини, според руския диетолог д-р Василиса Пономарева.
Също така е вредно за възрастните хора да ядат банани на празен стомах, тъй като такъв хранителен навик може да увеличи вискозитета на кръвта поради липса на вода. Затова е най-добре да пиете топла вода сутрин, тъй като тя помага за разреждане на кръвта и също така намалява концентрацията на токсини в кръвта.
По колко банана може да се ядат на ден
Още: Хистероскопия: Кога се налага преглед на матката?
“Между другото, бананите далеч не са единствените храни, които не трябва да се ядат на празен стомах. Цитрусови плодове, студени напитки, кафе, сладкиши и закуски за бързо хранене могат да представляват някои рискове за здравето. И така, кафето може да провокира гастрит, а сладките действат като бананите, тоест рязко повишават нивата на кръвната захар, също като готовите закуски”, казва експертът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: За отслабване спазвайте тези 5 правила на закуска, здравен съвет за деня, 11 януари
“Ако все пак искате да започнете деня си с банани, тогава най-доброто решение би било да ги ядете в комбинация със зърнени храни, кисело мляко или ядки. В този случай няма да има рязък скок в захарта или липса на вода, но ще има дълго и приятно усещане за ситост”, съветва диетологът.
Ползи от банана
Диетичните фибри в плода прочистват храносмилателната система от натрупаните в нея вредни вещества. При редовна консумация на банан значително се повишава концентрацията на вниманието, повишава се работоспособността, намалява умората и умората, подобрява се настроението, бързо се увеличава мускулната маса и дори се предотвратява появата на импотентност.
Пулпът от зрелия плод помага при лечение на хемороиди, улцерозен колит, ентерит и други стомашно-чревни заболявания, включително диария и запек.
Още: ТЕСТ - Уязвими ли сте и метеозависими? Всичко най-ключово за магнитните бури и слънчевите изригвания
Още: Пиете кафе само сутрин? Вижте как това влияе на сърцето ви
Плодът е полезен и за пациенти с целиакия, при които червата не могат да усвояват глутена. Консумацията му дава добри резултати при чернодробни заболявания - той съдейства за нормализиране на въглехидратните, мастните и протеиновите процеси и по този начин се възстановява чернодробната функция.
Вкусният плод носи безценни ползи за сърцето, кръвоносните съдове и белите дробове. Пациентите с атеросклероза и хипертония трябва да включват жълти сладки плодове в диетата си.
Още: Лекар: Яжте банани, ако страдате от тези заболявания
Важно: Статията не замества балансиранотп хранене и консултацията със специалист!