Акнето е едно от най-често срещаните заболявания, което обикновено се среща при тийнейджърите, но при някои хора може да продължи до зряла възраст или за цял живот. При около 20% от хората акнето протича тежко и оставя трайни физически следи.
Причините за неговата поява са взаимодействие от най-различни фактори, като най-голямо влияние оказват:
- Фоликуларна хиперкератинизация.
- Андрогенна хормонална стимулация.
- Възпалителни процеси на кожата.
- Промяна в липидния състав.
- Генетична предразположеност.
- Бактериална колонизация – основно от Propionibacterium acnes.
Възпалението е ключов елемент и може да бъде открито както при хистопатологично, така и при имунохистохимично изследване. Все още специалистите не са съвсем наясно защо жените в зряла възраст имат акне. Има някои фактори, които влошават състоянието на кожата, като:
Как да се справим с хормоналното акне?
- Проблеми със съня.
- Ендокринни дефицитни заболявания.
- Прекомерен стрес.
- Употреба на неподходящи козметични продукти.
- Прием на лекарствени средства.
- Тютюнопушене.
- Наднормено тегло.
- Неподходяща диета.
- Често миене на кожата.
- Прекомерно излагане на UV лъчи.
Дефицитът на функцията на кожната бариера също е свързан с появата на акне. Увреждането на бариерата и увеличаването на влагата от кожата могат да доведат до възпалителни процеси. Генетичната предразположеност също е важен фактор, който влияе върху броя, размера и активността на мастните жлези. Има и влияние на генетичните фактори върху хормоналния баланс.
Ролята на андрогените – мъжките полови хормони, е добре установена. Тестостеронът, дехидроепиандростерон сулфатът и дихидротестостеронът стимулират растежа на мастните жлези и производството на себум. Естрогените имат точно обратния ефект – те инхибират секрецията на андрогени, модулират гените, които участват в растежа на мастните жлези и потискат функцията им. С две думи от дейността на мастните жлези зависи съотношението на андрогените и естрогена.
Какво влияние оказват хормоните на акнето в зряла възраст ?
При 60-70% от жените се влошава акнето преди менструация, както и в пременопауза, при бременност и при употреба на прогестинови контрацептиви, защото има относително повишаване на нивата на хормоните с преобладаваща андрогенна активност спрямо естрадиола.
Наблюдава се повишена чувствителност на мастните жлези към мъжки полови хормони – при акне в зряла възраст има увеличаване на броя и чувствителността на рецепторите, които се намират в клетките, отделящи себум.
Други хормони също регулират производстовото на себум. Мастните жлези са невроендокринен орган и производството на себум може да се стимулира по време на стрес от невропептиди и хормони като меланокортини и кортикотропин-освобождаващ хормон.
Повишено превръщане на хормоните в периферните тъкани. Хиперактивността и необичайната активност на ензимите, които са пряко свързани с метаболизма на андрогенни хормони, водят до образуване на андрогени, които имат по-силно действие.
Има ли връзка между млечните продукти и акнето?
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.