Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето

22 януари 2025, 20:39 часа

Когато човек с проблеми със сърцето потърси медицинска помощ, кардиологът не само разпитва пациента за оплаквания и измерва кръвното налягане, но и като правило провежда визуален преглед - няколко знаци, появяващи се по тялото и лицето издават сърдечни заболявания. Понякога е достатъчно опитен специалист да погледне кожата или лицето на човек, за да подозира конкретен проблем със сърцето и кръвоносните съдове. Кардиолози от Федералния научен и клиничен център на Федералната медико-биологична агенция на Русия назоваха седем външни признака на възможни сърдечни проблеми, на които винаги си струва да се обръща внимание. Погледнете лицето си, кожата си и след това краката и ръцете си - ето на какво трябва да обърнете внимание.

Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве

7 знака на сърдечни проблеми 

Ксантоми и ксантелазми. Това са жълтеникави мастни образувания по лицето, които могат да бъдат плоски или повдигнати. Най-често те се локализират в областта на очите. Причината за тяхното образуване може да бъде високото ниво на холестерол в кръвта в комбинация с нарушен липиден метаболизъм.

Бледа кожа. Това е още един ясен признак на сърдечни заболявания, освен ако, разбира се, не е свързан с хипотермия и се наблюдава постоянно. Бледата кожа показва спазъм на кръвоносните съдове и нарушено кръвообращение.

Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си

 

Синкав оттенък на устните и назолабиалния триъгълник. Това се случва, когато оттичането на венозна кръв е нарушено, както и когато кръвта е недостатъчно наситена с кислород поради запушване на кръвоносните съдове. Това може да е причина за коронарна болест на сърцето. Ако в допълнение към посиняването, човек бързо се уморява по време на физическо натоварване, има нарушен сърдечен ритъм или има недостиг на въздух, е необходимо спешно да се консултира с лекар.

Неразумно зачервяване на кожата на лицето. Това също е характерен признак на сърдечни патологии. Това може да означава развитие на артериална хипертония.

Кардиолог: Каква е връзката между витамин D и холестерола

Болезнени червени подутини по пръстите на ръцете и краката. Те се наричат ​​още възли на Ослер в чест на лекаря, който пръв установил връзката между тези образувания и инфекцията, която причинява ендокардит.

Излишно телесно тегло. Хората с наднормено тегло са изложени на риск и често страдат от хипертония и исхемична болест на сърцето. Освен това високият ИТМ влияе зле на състоянието на кръвоносните съдове. При пълните хора обемът на кръвта се увеличава значително, което допълнително натоварва сърдечния мускул. Постепенно това нарушава нормалната работа на сърцето.

Ракия - как влияе на холестерола и полезна ли е за сърцето

 

Отоци. Те могат да бъдат по лицето, краката, краката или да се разпространят по цялото тяло. Ако подуването стане хронично, вероятно сърдечният мускул не може да се справи с циркулацията на целия обем кръв, което води до натрупването му. В резултат на това плазмата изтича в тъканта и причинява подуване. При натискане с пръст върху подутата тъкан се образува вдлъбнатина, която се задържа известно време. Този симптом трябва да ви предупреди и изисква спешна медицинска помощ.

 

„Ако подозирате някакви проблеми със сърцето или кръвоносните съдове, трябва спешно да се консултирате с лекар“, напомня Анна Мастъркова, кардиолог от Федералния научен и клиничен център на Федералната медико-биологична агенция на Русия.

Според лекаря, за да не се отключи заболяването, е важно редовно да се следи кръвното налягане, нивата на холестерола в кръвта и теглото. Освен това се препоръчва всяка година на всички хора над 35 години да се изследва сърцето им с електрокардиограма (ЕКГ).

Експертът допълва, че ключовите фактори за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания включват придържане към балансирана диета, избягване на дехидратация, поддържане на физическа активност, достатъчен сън и редовни профилактични медицински прегледи.

Кардиолог: Триглицериди, HDL и LDL холестерол - функции и стойности

 

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес