Младежи от Български младежки червен кръст информираха асеновградчани как да бъде намален рискът и как да се защитят при бедствия, аварии и кризи. Инициативата се проведе по повод Деня на гражданската защита. Ето седем от съветите, които младежите отправиха към гражданите на Асеновград, за превенция и спасение преди и по време на бедствия.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
1. Вкъщи винаги трябва да имате на съхранение бутилирана минерална вода – поне четири литра на човек на ден. Два от тях - за пиене, а останалите – за миене и хигиенни нужди. Необходимо е да има налична вода за поне три дни.
2. Запасете с храна – главно с трайни продукти, които изискват съвсем малко вода за приготвянето си, и няма нужда да се съхраняват в хладилник. Такива са консервите с месо, плодове и зеленчуци, сокове, мляко, супа. От висококалоричните храни – конфитюр, тестени изделия, бисквити. И още - бонбони за смучене, захарчета, кафе, чай. Трябва да се избягва солена храна, защото тя предизвиква жажда.
3. Необходимо е да разполагате с определени инструменти и материали – радио на батерии, фенер, свирка, кибрит в непромокаем съд, джобно ножче, отварачка за консерви, клещи, гаечен ключ, найлон за постилане, съдове и прибори за еднократна употреба и други.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
4. Добре е да имате приготвен комплект за първа помощ. Той трябва да съдържа стерилни цитопласт, марли, бинт и памук, триъгълни кърпи, ножица, пинсети, спирт, сапун, ръкавици, маска за уста.
5. При бедствип помагайте на деца, самотни майки, възрастни и хора с увреждания. Превантивна мярка е на първо място да не заключвате вътрешни врати. Те са път за евакуация. Уведомете компетентните лица, ако се съмнявате, че здравето на някое дете или възрастен е под въпрос по време на бедствието. Осигурете безопасен подслон за деца без надзор. Предварително научете детето си, че Спешният телефонен номер, на който се звъни при кризистни ситуации, е 112.
6. При пожар е добре да излезете на тераса или отворен прозорец и с викове и ръкомахания да сигнализирате, че се намирате в опасност. Ако не може да достигнете до открито пространство е добре да се скриете в баня, като пуснете душа, а пред устата и носа си поставите намокрена дреха или плат. Научете и детето си на това.
7. Важните семейни документи трябва да стоят на достъпно място и да бъдат съхранявани във водоизолиран плик. Такива са завещание, застрахователна полица, договори, нотариални актове, лична карта, здравна книжка, банкови документи, свидетелства за раждане, за сключване на брак, смъртни актове.
През юли 1936 г. българският цар Борис ІІІ издава указ, който утвърждава Наредба-закон за противовъздушната и химическа защита на населението в Царството. Въз основа на него са разработени правилници и инструкции за защита на цивилното население, материалните и културни ценности. Разпоредени са и задълженията на въоръжените сили и на държавните служби. „Гражданска защита“ е съществувала под различни форми и наименования през периода 1936 г. – 2011 г. Празникът се отбелязва от 1993 г.