Лаптопите и мобилните устройства станаха основни за ежедневието, но продължителното им използване може да доведе до различни проблеми, свързани с костите, като цервикална спондилоза и повтарящи се наранявания. Разбирането на тези рискове е от решаващо значение за възприемането на по-добри навици за здравето на опорно-двигателния апарат. Информираността и превантивните мерки могат да помогнат за избягване на дългосрочни щети.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Цервикална спондилоза
Артритът на врата или цервикалната спондилоза е често срещано състояние, свързано с продължителната употреба на лаптопи и мобилни устройства. Гледането надолу към екраните през цялото време може да причини напрежение на шийните прешлени, което може да увреди ставите и дисковете на врата. Това в крайна сметка може да доведе до скованост, постоянна болка във врата и в екстремни ситуации, притискане на нерв, което причинява изтръпване или изтръпване на ръцете и ръцете.
Лекар обясни кога болката в гърба може да е сърдечен удар
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Синдром на текстовия врат
Терминът „текстови врат“ се отнася до дискомфорта и увреждането на врата, които са резултат от взиране в мобилни устройства за дълги периоди от време. Тази позиция може в крайна сметка да доведе до прищипване на нерви, разтегнати мускули и дори изместване на шийните прешлени.
Повтарящо се напрежение
Заболяване, известно като нараняване от повтарящо се напрежение, обикновено се причинява от продължителна употреба на лаптоп или мобилно устройство. Причината са повтарящи се движения или продължителни пози. Използването на мишка, писане на клавиатура или използване на мобилно устройство за продължителни периоди от време може да причини напрежение на ръцете, китките и пръстите. Повтарящите се наранявания могат да причинят възпаление на сухожилията и костите на китката с течение на времето, което води до тендинит или синдром на карпалния тунел, което може да причини болка и ограничено движение.
Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет
Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка
Какво означава усещането за парене в гърба?
Остеопороза на гръбначния стълб
Остеопорозата може да възникне в резултат на продължителни периоди на седене и лоша стойка, особено в гръбначния стълб. Разстройството, известно като остеопороза, кара костите да отслабват и да се счупват по-лесно. Продължителното седене, особено при заемане на неправилна поза, може да причини неравномерен натиск върху гръбначния стълб, ускорявайки загубата на костна плътност в прешлените.
Синдром на гръдния изход
Притискането на нервите или кръвоносните съдове между ключицата и първото ребро причинява синдром на гръдния изход (TOS). Използването на лаптопи или мобилни устройства с лоша стойка често се свързва с този проблем. Сред симптомите са болка във врата и раменете, изтръпване на пръстите и отслабване на хватката.
Болка в долната част на гърба и лумбална дискова херния
Продължителното седене, особено в прегърбена или неподдържана поза, може да влоши болката в долната част на гърба и да повиши възможността за лумбална дискова херния.
Блокирал пръст
Един от пръстите ви може да се заклещи в огъната поза, което обикновено се причинява от възпаление на сухожилията, които огъват пръстите. Повтарящите се действия за хващане, като държане на мобилно устройство за продължителни периоди от време, могат да причинят това заболяване.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.