Изборът на правилните храни за закуска, обяд и вечеря ще ви помогнат да преживеете жегите и без климатик. В този списък не попада сладолед. Той включва горещ чай, плодове (не всички), зеленолистни зеленчуци, билки и подправки, вода.
Храни и напитки, които са задължителни в жегата
Чаят има охлаждащ ефект върху тялото. Това се дължи на свойствата на тази напитка да помага за разширяване на кръвоносните съдове. В резултат на това през тях тече повече кръв и следователно тялото ни се освобождава от топлината по-бързо.
Лекарства и високи температури: Тези комбинации са най-опасни
През лятото трябва да пиете горещ чай за разхлаждане. Това потвърждават изследователи от университета в Отава. Топлите напитки поради високата си температура задействат защитния механизъм на терморегулацията в организма.
Когато рецепторите на езика, изпратят сигнал до мозъка, че тялото трябва да се охлади. В резултат на това започваме да се потим и охлаждаме.
Цитрусовите плодове са съюзници в борбата с горещините. Лимоните, лаймовете, портокалите, мандарините и грейпфрутите са плодове, които са просто създадени за консумация през лятото, независимо дали като закуска или пресни.
Цитрусовите плодове съдържат много витамини (главно витамин С, но също и А, В, Е), минерали и ензими. Тези полезни вещества са ни необходими, когато губим електролити чрез потта. Киселият вкус на цитрусовите плодове от своя страна има още едно предимство. Японски учени доказаха още през 1960 г., че при горещо време, когато се появи сухота в устата, киселият вкус стимулира слюноотделянето , което със сигурност улеснява живота ни в най-горещите дни.
Не само цитрусовите плодове ще се докажат като охладители през лятото. Също така препоръчваме да ядете богати на вода плодове - дини, пъпеши, круши и ягоди - те възстановяват минералите, които губим чрез потта.
В горещо време трябва да се ядат предимно зелени зеленчуци: краставици, тиквички, зелен фасул, марули, аспержи и броколи, къдраво зеле и спанак. Професор Бари Суонсън от Департамента по хранителни науки на Вашингтонския държавен университет обяснява, че повечето зелени зеленчуци имат високо съдържание на вода (80-95 процента). Предотвратяват дехидратацията и се усвояват лесно. Тялото изразходва по-малко енергия и топлина за тяхното храносмилане, благодарение на което не натоварваме храносмилателната система в жегата и не предизвикваме ефекта на допълнително загряване на тялото.
Все пак трябва да се помни, че зелените зеленчуци в жегата се сервират най-добре сурови или след кратка топлинна обработка.
През зимата пийте чай от карамфил и джинджифил, за да се стоплите. Подправките и билките обаче трябва да се ценят и в горещите дни – те охлаждат тялото много ефективно.
Ментата е на първо място в този списък. Съдържащият се в нея ментол въздейства на вкусовите рецептори, предизвиквайки усещане за прохлада. Подобен ефект имат и маточината, лайката и дори глухарчето, което може да ядете на салати. В горещите дни са добри и копривата, кориандърът и майораната, които имат потогонно действие. Това свойство ги принуждава да инициират процеса на физиологична терморегулация на тялото.
В горещо време трябва да включите в диетата си и люти подправки: чили или лют червен пипер. Противно на общоприетото схващане, пикантният им вкус помага в борбата с жегата. Капсаицинът, който съдържат, действа върху същия рецептор на езика като горещата храна. По този начин тялото получава сигнал за стартиране на процеса на изпотяване. В статия за списание Time, проф. Бари Суонсън споделя, че в резултат тялото се освобождава от ненужната топлина и започва да се охлажда.
В горещо време се опитайте да пиете предимно вода, а не други напитки. Известно е, че възрастен трябва да пие най-малко 2-2,5 литра течност на ден (включително 1,5 литра вода). В горещо време експертите препоръчват да се пият поне 3-3,5 литра течност, за да се компенсират загубите от изпотяване. Водата не само утолява жаждата, но и охлажда тялото.
Опасностите за здравето от горещите нощи
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консутацията със специалист!