Различните сортове чай всъщност са листата на растението Camellia sinensis. Какво, в крайна сметка, излиза от тези листа, зависи от ферментацията. Зеленият чай е най-малко обработен, което означава, че запазва по-голямо количество хранителни вещества. За сравнение: за да се получи черен чай, листата първо ферментират, след това се оставят да киснат в гореща вода и едва след това се сушат.
Още: Препоръки от САЩ: Колко трябва да е кръвната захар вечер
Още: Лекар: Това е най-полезната мазнина за черния ви дроб
Едно от най-ценните вещества в чая са катехините, биоактивни полифенолни съединения. Те намаляват количеството на свободните радикали в тялото и предотвратяват много заболявания.
Има мнение, че практически няма кофеин в чая. Това не е така: в чая има също толкова кофеин, колкото в кафето, но той има много по-меко въздействие върху сърдечно-съдовата и нервната система и осигурява по-дълъг енергиен тласък.
1. Подобрява мозъчната функция
Още: Лекар: Всички го ядем, но това е най-коварният плод за черния дроб
Още: Лекар: Това е най-добрият десерт за възрастните хора, укрепва костите и сваля кръвното
Учени от Националния университет на Сингапур откриха, че зеленият чай предпазва мозъка от свързан с възрастта когнитивен спад и дори помага на нашите сиви клетки да мислят по-добре. Тези, които пият чай поне 4 пъти седмично продължителен период, имат по-ефективни мозъчни връзки от хората, които избягват чая. Когато връзките между мозъчните региони са по-структурирани, обработката на информацията е по-ефективна. Човек се справя по-добре с умствената дейност, бързо усвоява нова информация.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо трябва да слагате дафинов лист в кафето?
Още: Този подценяван зеленчук подобрява здравето на сърцето и понижава холестерола
2. Помага за отслабване
Изследователи от Китай са забелязали, че катехините на зеления чай насърчават разграждането на мазнините. 200 доброволци с наднормено тегло пиеха по 2 чаши от тази напитка на ден и спазваха нестрога диета, в резултат на което успяха да отслабнат и, което е важно, да се отърват от мазнините по корема.
3. Намалява налягането
Още: Учени: Този зеленчук е богат на фолиева киселина, той сваля кръвното и холестерола
Още: Учени: Това е най-добрият час за пиене на кафе за намаляване на риска от ранна смърт
Зеленият чай помага за понижаване на кръвното налягане при хипертония, твърдят изследователи от Калифорнийския университет, Ървайн (САЩ). Две флавоноидни съединения в чая, епикатехин галат (ЕКГ) и епигалокатехин галат (EGCG), активират специфичен вид протеин, известен като KCNQ5 в стените на кръвоносните съдове. В резултат на това съдовете се отпускат - и налягането намалява.
4. Предпазва от рак
Установено: Зеленият чай намалява вероятността от рак на белите дробове, простатата, панкреаса и дебелото черво. А скорошно проучване установи, че зеленият чай има в състава си антиоксиданта епигалокатехин галат (EGCG), който повишава нивата на мощния протеин р53, борещ се с рака. Именно този протеин учени от Центъра за биотехнологии към Политехническия институт Rensselaer в Ню Йорк (САЩ) описаха като „може би най-важният протеин при рак“. Протеинът p53 изпълнява няколко антитуморни функции: инхибира растежа на раковите клетки, възстановява увреждането на ДНК и също така предизвиква апоптоза (клетъчна смърт), ако ДНК не може да бъде възстановена.
5. Предотвратява кариес
Японски учени са установили, че ако пиете поне 1 зелен чай на ден, шансовете да запазите зъбите си здрави се увеличават с поне 20%. Зеленият чай също помага за предпазване на зъбите от кариес и премахва лошия дъх. Всеки чай обаче е много по-безопасен за зъбите от сладките газирани напитки и енергийните напитки.