Независимо дали сте спали непробудно, понякога имате лоша стойка или се възстановявате от травма, вероятно от време на време сте имали схванат врат. Не сте сами, тъй като болката във врата е често явление. Въпреки това да живеете с този постоянен дискомфорт не е особено приятно в дългосрочен план.
Още: Лекар: Бадеми - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната закуска - регулира кръвната захар и сваля холестерола
Още: 5 начина, по които гневът влияе на вашето здраве
Вместо да страдате, опитайте се да добавите разтягания за болки във врата към ежедневието си. Продължете да четете, за да разберете какво причинява болките във врата, защо разтягането е полезно и инструкции стъпка по стъпка за борба с болката.
Какво причинява болките във врата
Болката във врата може да се дължи на различни фактори, включително наранявания на врата, общо износване, лоша стойка, мускулно напрежение, лош сън или дегенеративни състояния като остеоартрит или проблеми с гръбначния стълб.
Още: Лекар: Тази млечна напитка вдига имунитета до небето
Още: Лекар: Кисело зеле - вдига или сваля пикочната киселина
„Ограничената подвижност в гръдната част на гръбначния стълб и горната част на шийната област често допринася за повтарящи се болки във врата“, обяснява Ари Каплан, специалист по физикална терапия и доктор на медицинските науки. „Телата ни функционират като взаимосвързани системи, в които неефективността и сковаността в една област (като торакалния гръбначен стълб) могат да увеличат стреса и да претоварят друга област (като врата), което води до болка.“
Какви са ползите от разтяганията при болки във врата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Червено или бяло - кое вино причинява по-лош махмурлук
Още: Лекар: Тези симптоми издават, че имате деменция без да подозирате
Като цяло разтяганията за глава и шия са важни инструменти, които помагат за увеличаване на гъвкавостта и подвижността. Майк Маси, доктор на медицинските науки, сертифициран личен треньор, казва, че разтяганията при болки във врата са полезни по две причини: „Най-честата е да се подобри обхватът на движение на дадена област от тялото.“
Това е полезно за тези, които не могат да постигнат пълен обхват на движение във врата. „Втората причина е за облекчаване на симптомите, тъй като понякога разтягането на болезнена област с подходящо количество натиск може да помогне за облекчаване на болезнените симптоми, поне за кратко време“, казва д-р Маси.
Най-добрите разтягания при болки във врата
Най-ефективните разтягания зависят от причината за болката ви; тези основни движения обаче могат да помогнат за намаляване на дискомфорта.
Още: Лекар: Бадемово или краве - кое мляко е по-полезно за здравето ни
Още: Кардиолог: Бразилски орех - вдига или сваля холестерола
Ако сте готови да кажете сбогом на болката във врата, опитайте тези пет разтягания.
1. Странично разтягане на шията
Експертите са единодушни, че това разтягане е полезно за мускулите от двете страни на врата и помага за облекчаване на напрежението.
2. Разтягане на горната част на трапеца
Маси казва, че разтягането на горния трапец е насочено към най-големия мускул на шията. „Той често е свързан с травми от претоварване и е отговорен за подпомагане на повдигането на раменната лопатка при дейности над главата.“
3. Подгъване на брадичката
„Подгъването на брадичката спомага за подобряване на стойката и активира дълбоката шийна мускулна група сгъвачи на шията, като по този начин намалява наведената напред глава“, казва Маси.
4. Дълбоко сгъване на врата
„Това е укрепващо упражнение за подобряване на координацията на дълбоките и повърхностните шийни мускули, разположени в предната част на шията“, казва д-р Каплан. „Те са важни за подсилване на повишената подвижност и намалената болка след разтягането“.
5. Разтягане с кърпа при въртене на врата
„Разтягането с кърпа за ротация на шията е насочено към подглавната мускулна група, която е отговорна за по-голямата част от ротацията на шийния отдел на гръбначния стълб и често е източник на цервикогенно главоболие и болки във врата“, обяснява д-р Маси.
Още: Учени разкриха: Честотата на изхождане влияе на здравето ни