С много от ежедневните си действия дори не осъзнаваме, че вредим на мозъка си. Има пет ежедневни навика, които влияят пагубно на този орган и които всеки един от нас има. Според изданието The Health Site те включват липса на сън, късна закуска, липса на физическа активност, прием на стимуланти и изпълнението на много задачи наведнъж.
Липса на сън
Липсата на сън е пагубна за нашия мозък до степен, че може да причини преждевременно стареене. Ако спите по-малко от 7 часа всеки ден, мозъкът усеща същия ефект като от излишната захар в кръвта, което увеличава риска от болестта на Алцхаймер, споделя изданието.
Евтината закуска, която спира стареенето на мозъка
Късна закуска
Късното първо хранене, както и липсата му, също са пагубни за мозъчната функция. Тези, които закусват по-късно от 8:30, имат повишени нива на кръвната захар.
Липса на физическа активност
Липсата на мобилност променя формата на невроните, което може сериозно да увреди когнитивните способности.
Прием на стимуланти
Кофеинът и енергийните напитки в началото ни дават сила, но след това значително забавят мозъчната функция.
Прекомерната консумация на алкохол също е пагубна за мозъка - тя може да доведе до намалена когнитивна функция и загуба на паметта.
Пиенето дори на малко количество алкохол може да причини увреждане на паметта - и колкото по-голямо е изпитото количество, толкова по-продължителна и по-тежка ще бъде загубата на паметта. Вредата от алкохола се дължи най-вече на факта, че много алкохолни напитки се консумират бързо и на празен стомах, което води до краткотрайно замъгляване на съзнанието. Този ефект може да се счита за потенциална последица от вредно алкохолно отравяне, независимо от възрастта на пациента или дали има признаци на алкохолизъм като заболяване.
При жените много от последствията от пиенето на алкохол са по-тежки, отколкото при мъжете. Те по-често развиват цироза на черния дроб, отслабване на сърдечния мускул поради алкохол (напр. кардиомиопатия), отколкото мъжете.
Многозадачност
Мозъкът не е в състояние да работи върху няколко задачи едновременно. И ако той е принуден да направи това, тогава нивото на хормона на стреса се повишава, което от своя страна води до раздразнителност и загуба на паметта като резултат от това.
Още: Колко кафе на ден предпазва мозъка от стареене?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!