Ако не усещате парфюма си или любимите си храни, не ви притесняват лошите миризми в банята – това е проблем. Загубата на обоняние влошава нормалния ни живот, защото ни лишава от някои от възможностите ни.
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
1. Въздействие на коронавируса
Лекарите предполагат, че коронавирусът може да повлияе на обонянието по два начина. Първият е увреждане на обонятелните пътища, отговорни за предаването на импулса за възприемане на миризма. Второто е въздействието на патогена върху центровете , които формират обонянието в мозъка.
2. Инфекции
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане
Патогенните вируси, бактерии и гъбички, когато влязат в контакт с лигавицата на носа, могат да причинят подуване и възпаление както на самите носни проходи, така и на синусите, през които преминава въздухът при вдишване. При тежка хрема е невъзможно да се различи дори най-натрапчивата миризма.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?
Още: Лекар: Пада или се вдига кръвната захар при грип и настинка
Обясниха истинската причина за загубата на обоняние при КОВИД
3. Хроничен ринит и синузит
При хронични заболявания, които провокират подуване и възпаление на носната лигавица (ринит) и синусите (синузит), се случва точно същото като при инфекциозен хрема: или рецепторите имат по-малък контакт с миризми поради състоянието на лигавиците , или потока По същество през носа не преминава въздух. В резултат на това човек губи обонянието си.
Още: Неочаквана връзка: Консумацията на тази храна може да увеличи риска от появата на деменция
Още: Лекар: Гликемичният индекс и гликемичният товар - основни разлики
4. Респираторни алергии
Отокът на носната лигавица и възпалението могат да бъдат причинени от респираторни алергии. Например, хората със сезонни алергии към полени (сенна хрема) често изпитват дискомфорт, сърбеж, назална конгестия и прекомерна назална слуз по време на периода на обостряне на реакцията. В резултат на това те не могат да различат аромата и да предадат желания сигнал до мозъка.
5. Травми на носа
Друга причина за хипосмия и аносмия може да бъде механична травма на лигавиците и обонятелните рецептори или фрактура на носните кости. И двата вида нараняване причиняват възпаление и подуване.
6. Носни полипи
Полипите са доброкачествени образувания в носната кухина, които могат да се образуват заради хронични възпаления, алергии и наследствени заболявания. Те могат да раздразнят лигавицата, както и нарушават циркулацията на въздуха в носните проходи или напълно ги блокират.
7. Травми на черепа и мозъчни заболявания
Загубата на обоняние или притъпяването може да е следствие от травматично мозъчно увреждане. Ако нервните влакна са повредени или "приемащата точка" в мозъка не работи правилно, възприемането на миризми може да бъде силно изкривено или напълно недостъпно за човек.
Промяна в обонянието: Сигнал за следния проблем
8. Тютюнопушене
Веществата, съдържащи се в тютюневия дим, включително никотинът, влияят негативно на носната лигавица. Те я увреждат, а също така намаляват чувствителността на рецепторите и нервните окончания, отговорни за разпознаването на миризми.
9. Употреба на определени лекарства
Лекарствата също могат да причинят аносмия или хипосмия. Например, вазоконстрикторните спрейове дават този ефект, ако се използват неправилно, превишаване на допустимия период на лечение или дозировка.
10. Генетични заболявания
Редки генетични заболявания могат да доведат до загуба на обоняние. Например, вродена аносмия и хипосмия се наблюдават при синдрома на Калман.
11. Стареене
Възрастови промени - единствената причина за загуба на обоняние, която може да се нарече естествена. С напредването на възрастта носната лигавица, нервните окончания и рецепторите, отговорни за възприемането на обонянието, атрофират и губят способността си да изпълняват функциите си