Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо мързеливите градинари никога не изхвърлят саламурата от киселото зеле

26 май 2023, 12:07 часа

Само неопитните градинари не знаят за ползите от саламурата на киселото зеле за градината.

Саламура от кисело зеле в градинарството

Саламурата от киселото зеле е изключително лековита, затова се пие вместо квас или се добавя към супи.

Но мързеливите градинари знаят друга тайна на този невероятен продукт: използвайки саламура от кисело зеле, можете да увеличите добива на градински култури. В нея се съдържа изобилие от полезни бактерии, които живеят в почвата и преработват органичните остатъци в хранителна среда за растенията.

Защо опитните градинари никога не изхвърлят стария хляб?

За разлика от минералните торове, бактериалните отпадъчни продукти представляват целия спектър от основни хранителни вещества, от азот, калий и фосфор до редки минерали. Освен това всички тези елементи са във форма, достъпна за растенията.

Това значително ускорява процеса на подхранване, което води до бързо нарастване на листно-стъблената маса, ранен цъфтеж и образуване на плодове, както и увеличаване на броя и размера им. Тоест добивът се увеличава значително.

Най-често срещаните полезни микроорганизми в саламурата от кисело зеле са млечнокисели бактерии. Те са няколко вида, но всички се хранят с органична материя.

Реколтата на краставиците ще е 2 пъти по-богата, ако ги поръсите с това

Тези бактерии живеят в големи количества навсякъде, например върху листата на растенията. Включително върху зелеви листа (следователно то ферментира много бързо). Веднъж, попаднали във влажна среда, те започват активно да се размножават и да се хранят. 

Как да използваме саламура в градината

Саламура от кисело зеле, както и от други мариновани зеленчуци, плодове и плодове (краставици, домати, кисели ябълки и др.) може да замени много препарати в градината.

1. Торене със саламура - можете да разредите 1 литър саламура в 9 литра вода и с получената течност да полеете насажденията в градината.

Хитрите градинари правят това и берат краставици до октомври

2. Квас от саламура - в този случай трябва да ферментирате трева или битови отпадъци със саламура. Например, поставете кухненски почистващи препарати (веро, течен сапун) и/или зелена трева в кофа, като напълните контейнера наполовина. Налейте вода, добавете саламура като закваска и поставете кофата на топло място. Разбърква се 1-2 пъти на ден. След 5-7 дни използвайте течността, както е описано в първия метод (1 литър на кофа вода). Получената течност се използва за поливане.

Тъй като бактериите живеят във влажна среда, те се нуждаят от органична материя, за да се размножават. Следователно този тор работи добре върху мулчирани лехи.

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес