Приготвянето на течен тор от плевели е чудесен начин за повторно използване на досадни растения, които растат там, където не са необходими. И растение като глухарче може да се използва за тор. Ето как е правилно да се използва.
Употреба на плевелите като тор
Опитните градинари не изхвърлят корените и стъблата на многогодишните плевели в компостната купчина. Много от тези растения имат способността да се възпроизвеждат в компостната купчина - само от малка част от стъблото, която е богатата на хранителни вещества, създава идеални условия за узряване на компоста.
Но за да се възползват максимално насажденията в градината ви от компостираните плевели ще отнеме може би месеци. За по-бързо усвояване на хранителните вещества се препоръчва употребата на течен тор.
Без плевене: Как да се избавите от плевелите и да приберете рекордна реколта
Тор от глухарче
Въпреки че глухарчето се счита за плевел в повечето градини, то има дълга история като лечебно растение и съставка в кулинарни ястия. От листенцата например можете да направите вино, от листата - чай и салати, а от корените - кафе и супа. Цветовете на глухарчето са отлични опрашители, особено за пчелите, тъй като цъфтят в началото на пролетта.
Цветът на глухарчето се състои от много по-малки цветчета, всички от които създават семенна глава. Семената се разнасят от вятъра и обикновено съдържат същата ДНК като техните родители, тъй като повечето глухарчета се размножават безполово.
Градинарите с опит препоръчват използването на тор от глухарчета. С помощта на глухарче ще създадете течен растителен тор, богат на калий, който е особено полезен за овощните растения. А листата на глухарчето имат повече витамин А от спанака!
Забравете за плевелите: Бабините рецепти, които работят
Течният тор от глухарче е идеално средство за подхранване на вашата градина и овощна градина, а именно на чушки, домати, краставици, ягоди, рози и лилии. Опитните градинари не изхвърлят корените и стъблата на многогодишните плевели, включително и на глухарчето.
Рецепта за тор от глухарче: Ще ви трябва голям контейнер, например 10-литрова кофа, половината от която се пълни с глухарче. Напълнете с топла вода, като не достигате горните 5–7 см (така че да има място за ферментация). Смесете и покрийте с капак, оставяйки празнина за обмен на въздух. Оставете за 2-4 седмици, като разбърквате веднъж седмично. Прецедете сместа през марля. Преди употреба разредете тора от глухарче в съотношение 1:10 с утаена вода. Поливайте около основата на култивираните растения (като тор) или дори напръскайте листата (използвайте като биостимулант).
В допълнение към глухарчето можете да използвате окосена трева, плевели и върхове, за да приготвите тинктура за подхранване на растенията. По този начин ще набавите азот за подобряване на ферментацията.
Рецепта за приготвяне на тор с азот: вземете супена лъжица карбамид или няколко капачки течен хуматен тор (черен, който има миризма на амоняк); залейте с вода; изсипете в сместа с глухарче. Оставете да ферментира и използвайте по начина, описан по-горе.
Цветята, които убиват плевелите