Билките продължават да се радват на голяма популярност – нищо чудно, тъй като повечето видове не само разпространяват приятен аромат в градината и на терасата, но могат да се използват чудесно и за подправяне на храна или овкусяване на напитки.
Още: 5-те най-красиви растения за балкона
В допълнение към добре познатите класики като салвия, розмарин и мащерка, на пазара постоянно излизат нови билки – някои от тях напълно нови, предимно неустойчиви видове, които все още са малко познати тук, но се използват от векове в други части на света. Повечето нови билки обаче са специални видове или култивирани форми на вече познати билки със специални аромати.
Например мента и градински чай вече се предлагат в различни вкусове. Тук представяме пет модерни билки, които са особено интересни – въпреки че все още са относително непознати сред градинарите.
5 модерни билки за вашата градина или балкон
- Ароматна пеларгония: модерна билка за изисканото небце
Ароматните пеларгонии, наричани още ароматни мушкато, развиват приятен аромат, когато разтриете листата между пръстите си. От тях се правят ароматни масла със стимулиращ ефект. Листата се използват и в кухнята за облагородяване на сосове, чайове и сладкиши.
Още: Как да си отгледате богата реколта от спанак в саксия
- Салвия: Наслада от екзотичен чай
Дори и с леко докосване, подобната на липови листа зеленина на плода салвия (Salvia dorisiana) излъчва приятен аромат, напомнящ на гуава. Младите листа имат много по-мек вкус от по-старите и се използват по много начини в кухнята.
Редовното прищипване на връхчетата подпомага растежа на многогодишния плодов градински чай, който произхожда от тропическия Хондурас. Високото приблизително 1,50 метра саксийно растение не понася замръзване и презимува на закрито – при много светлина и топлина розовите цветове се отварят дори през зимата.
- Декоративен и пикантен: модерен див чесън
Подобните на трева стъбла и нежните лилави сенници на домашния чесън (Tulbaghia violacea) издават интензивен чеснов аромат при леко докосване . Видът, който е свързан с истинския праз (Allium), също се предлага в търговската мрежа под наименованията Cape lily, див чесън или „чеснов флирт“.
Още: Оборски тор и хумус: Кое е по-добро за плодородна почва
В кухнята стръковете се използват като див лук и могат да се берат през цялата година. Многогодишното южноафриканско луковично растение е чувствително към замръзване. В меки райони може да се засажда и на открито, но тогава е препоръчително да се предпазва през зимата. Поради тяхната чувствителност към влага се препоръчва хладно и светло зимуване на закрито.
- Стевия за естествена сладост
Стевия, известна още като сладка билка (Stevia rebaudiana), си е създала име като безкалоричен подсладител и набира популярност през последните години. В своята южноамериканска родина Парагвай, многогодишната билка е традиционно растение, използвано за подслаждане на храни и напитки.
Още: Ключов микроорганизъм за здравето на почвата и защитата на растенията: Знаете ли за него
Както пресни, така и сушени, листата издават интензивен аромат, така че трябва да сте много пестеливи с дозировката. Само две или три листа са достатъчни, за да подсладите чаша чай. По-старите листа имат най-високо съдържание на активни съставки!
- Лимонова върбинка: модерна билка с цитрусови нотки
Етеричните масла в листата на лимоновата върбинка (Aloysia triphylla) придават на южноамериканското растение несравнимия аромат на върбинка. Лимоновото дърво идва в Европа по море в края на 18 век. Известно е също като "Verveine" и ароматът му често се използва в парфюми и потпури.
Още: Нов живот за азалиите: Как да ги подмладим за по-пищен цъфтеж
Листата са вкусни и в билков чай – или в лимонада, която се превръща във вкусна лятна напитка с ободряващ ефект. Когато се изсушат, листата запазват плодовия си аромат от шест до дванадесет месеца. В кухнята се използват в сладкиши, конфитюри и сладкиши. Здравословната билка има положителен ефект върху храносмилателната система.
Още: Копър в градината или на балкона: Всичко, което трябва да знаете