Как да засадите лук от семена в открита земя?
Отглеждането на лук от семена отнема 2 години. През първата година се засаждат семена, от които до есенната реколта ще израсне арпаджик. На следващата година се засажда на лехи и до есента израстват в големи луковици.
Отглеждане на лук за една година с помощта на разсад
За да отглеждате големи луковици за една година, семената се засаждат първо в кутии след 15 март. Те също се накисват предварително и се засаждат на дълбочина 2 см. Разсадът се пресажда в лехите след 15 май.
Най-важното при отглеждане на ЛУК в градината, за да имате голям успех
Подготовка на семена
За да се появи разсадът по-бързо, семената се накисват за един ден в чиста вода или много слаб разтвор на калиев перманганат. След това се увиват в мокра кърпа или марля и се оставят на топло при температура около +20-24 градуса.
Засаждане на семена
Готовите семена се засаждат на 2 см дълбочина. Разстоянието между два реда в градинска леха е 11-14 см, а между луковиците в един и същи ред - 2 см.
Браздите в лехата се поливат обилно, преди да се засадят семена в тях. Покрийте отгоре със сух слой почва, за да избегнете уплътняването на горния слой почва. Арпаджикът ще бъде готов за прибиране 3 месеца след покълването. Може да се извади от лехите след 15 август, преди началото на дъждовния сезон.
Как да засадите арпаджик?
Арпаджикът понася добре замръзване, но след замръзване лукът бързо пуска стрелите си и започва да цъфти. За да избегнете това, по-добре е да засадите луковиците по-късно. Препоръчва се да направите това не по-рано от 15 май.
ЛУК в домашната градина: Граднарите съветват как да се погрижите добре за него
Подготовка за садене
Първо трябва да загреете арпаджика при температура около 41-44 градуса за 8-9 часа. Това затопляне ще помогне да се предотврати появата на цветни издънки през лятото.
След нагряване луковиците се накисват и дезинфекцират в наситен разтвор на калиев перманганат за половин час. По-ефективен метод е накисването в разтвор на фунгицид. След като лукът се накисне, той трябва да се изсуши и след това да се засади.
Подготовка на почвата
Лукът предпочита да расте на слънчеви места, тогава ще стане голям и вкусен. За торене на 1 метър са нужни:
· суперфосфат - 50 g;
· хумус - една трета от голяма кофа;
· калиева сол - 25 g;
· амониев нитрат - 20 g.
Съставът се смесва в кофа и се разпределя равномерно в лехата. След това почвата трябва да бъде прекопана, за да навлязат торовете.
Грижи за културите
Поливайте насажденията не много често и с малко количество вода: около веднъж на всеки 10 дни, като изразходвате около 3 литра вода на 1 квадратен метър. м.
Насажденията се поливат само до 15 юли.
Борба с болести и вредители
Преди засаждането, се препоръчва да се третира посадъчният материал с нагряване и обработка с калиев перманганат, това ще помогне за предотвратяване на гъбички и гниене.
За борба с луковата муха почвата се изкопава предварително на дълбочина 20 см, а разсадът се третира с пепел. Можете също така да третирате разсада със солен разтвор: разтворете 3 супени лъжици