Има няколко неща, които трябва да се вземат предвид, без значение какъв метод на градинарство използвате - в контейнери на балкона, в повдигнати лехи в предния двор или другаде.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Зеленчукова градина за начинаещи
1. Слънчева светлина
Един от най-важните фактори, когато планирате зеленчукова градина, е излагането на слънчева светлина. Повече зеленчуци се нуждаят от поне 6 часа слънце на ден, за да дават добра реколта.
Има и култури, на които им е необходимо „частично слънце“ или „частична сянка", като маруля, броколи, спанак – така че планирайте от какво имате нужда.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Златни правила за засяване на лук от семена
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
2. Вода
Уверете се, че водата е наблизо и лесно достъпна до вашата зеленчукова градина. Така е много малко вероятно да пропуснете поливане. А по време на сухите периоди може да е нужно да поливате по-често. Така ще се насладите на богата реколта.
3. Защита от вятър
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Уверете се, че градината ви е защитена от силен вятър. Това е полезно за повечето култури, особено тези, които растат изправени и дават обилни количества плодове, като домати, чушки, патладжани, грах, боб и всякакви други катерещи се зеленчуци.
Силните ветрове изсушават растенията и почвата и могат да съборят много високи растения, като царевица и слънчоглед. Вятърът също кара повечето растения да намаляват транспирацията и растежа. Може да изсмуче влагата, да изгори листата, да унищожи листата и цветята.
Основни стъпки за планиране на овощна градина
4. Почва
Идеалното място за градината е богата, глинеста почва – състояща се от равни количества пясък и тиня с малко по-малко глина. Лесен начин да прецените качеството на вашата почва е да погледнете двора си, особено ако имате морава. Ако е буйна и здрава, тогава вероятно имате добра почва.
5. Равен терен или лек наклон
Идеалното място за зеленчукова градина е на равен терен или лек наклон. Избягвайте ниските места, които остават влажни през пролетта, както и градинарство в долната част на склон.
Хладният въздух се спуска и топлият се издига, така че ниските места са по-хладни от горните склонове. Джобове от замръзване, където се задържа студен въздух, могат да възникнат в падини и да удължат периодите на замръзване. Склоновете със северно изложение са по-сенчести и по-хладни, докато склоновете с южно изложение са по-слънчеви и по-топли.