Всеки градинар прибира картофите по различно време, но при определяне на оптималния период за прибиране на реколтата, трябва да се ръководи от състоянието на върховете.
Още: Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина
Още: Всеки опитен градинар поръсва почвата в градината с това преди началото на февруари
Поради преждевременното прибиране на реколтата грудките ще бъдат подходящи само за бърза консумация. Също така отлагането на прибирането на реколтата до средата или до края на септември в очакване на втвърдяване на кожата и получаване на по-големи клубени също е нежелателно.
Прибиране на реколтата от картофи
Първо, под върховете, които са напълно изсъхнали или изгнили до този момент, ще бъде трудно да се открият клубените, което означава, че част от реколтата може да остане в земята.
Второ, прибирането на реколтата трябва да се проведе във време без валежи (през септември е по-вероятно времето да е дъждовно). Освен това извадените мокри грудки бързо ще започнат да гният и не може да разчитате на дългосрочното им съхранение.
Още: Цветето, което трябва да расте във всеки дом - то привличат късмет и богатство
Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни
Правилно съхранение на картофите след прибиране на реколтата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 мита за разсада, на които всеки градинар трябва да спре да вярва
Още: Тези 11 стайни растения ще цъфтят обилно, ако ги наторите с утайката от сутрешното си кафе
Ако сте засадили средно късни и късни сортове, започнете прибирането им в края на август - началото на септември.
По това време клубените ще бъдат наситени с всичко необходимо - ще имат твърда кора и растежът им ще е приключил напълно.
Ако сте забелязали, че върховете на насажденията са започнали да избледняват и пожълтяват, след три седмици приберете реколтата.
Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година
Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете
Ако не сте сигурни относно това дали зеленчуците са достигнали желаното състояние, направете тест. Изберете два или три храста с различно състояние на върховете и ги изкопайте.
Ако кората на клубените е твърда, не се бели при първото докосване, а самите клубени лесно се отделят от храста, време е да приберете реколтата. Но ако грудките от зеленикавите върхове все още не са узрели напълно, изчакайте още 2 или дори 3 седмици.
Изкопани плодове трябва да се оставят на сянка за два или три часа. Почистете полепналата пръст от клубените, прегледайте ги внимателно и ги сортирайте. Повредените, изгнили грудки трябва да се изхвърлят.
Останалите клубени се прехвърлят в картонени кутии или мрежести торби и се оставят на хладно място за 5-7 дни.
След седмица ще бъде възможно да се идентифицират и изхвърлят всички заразени или изсъхнали клубени, които трябва да бъдат отстранени преди полагане на зеленчуци за зимно съхранение.
Запомнете: за прибиране на реколтата от този зеленчук е най-добре да изберете сух и слънчев ден с температура на въздуха над +10.
Още: Сложете този плод при картофите и те няма да покълнат