Ефективните микроорганизми са един от най-важните компоненти на здравата, плодородна почва. Един от най-известните помощници при отглеждането на растения е сенният бацил. Какво представлява сенният бацил и защо е важен за земеделието, можете да прочетете в следващите редове.
Още: Нов живот за азалиите: Как да ги подмладим за по-пищен цъфтеж
Какво е сенен бацил
Bacillus subtilis е името, дадено на един от видовете анаеробни почвени бактерии. Името си получава от древния метод за изолиране от отвари от сено и характерната си продълговата форма. Като цяло това е един от най-добре проучените микроорганизми.
В естествени условия бактерията може да се намери в горните слоеве на почвата, наситени с кислород, в суспендиран въздух и в храносмилателната система на хората и някои животни. Bacillus subtilis се намира и в различни растителни и животински продукти.
Върху корените сенният бацил образува покриващ „филм“, образувайки вид симбиотична връзка с растенията. Като сапротроф, сенният бацил ферментира редица сложни органични вещества в мъртвите тъкани, улеснявайки разграждането им до по-прости съединения. По този начин се подпомага директното хранене на растенията или по-нататъшното минерализиране на органичната материя от други микроорганизми.
Още: Копър в градината или на балкона: Всичко, което трябва да знаете
Защо сенният бацил е важен за земеделието
За хората бактерията е интересна с уникалната си способност да произвежда редица антисептични съединения. Днес са известни повече от 100 вида пептидни и протеинови антибиотици, които бактериите могат да произвеждат. Те потискат развитието на широк спектър от патогенни вируси, бактерии и гъбички. Освен това е отбелязано, че много щамове на сенния бацил са толерантни към полезната микробиота.
Третирането на растения със сенен бацил ви позволява да се отървете от много опасни заболявания:
- късна болест;
- ризоктония;
- алтернария;
- фузариум;
- трахеомикоза;
- бяло гниене;
- сиво гниене;
- кафяво петно;
- бактериално и гъбично кореново гниене и некроза.
Още: Идеи за засаждане на иглики: Пролетна феерия за балкона и градината
Използването на сенния бацил в растителната защита
Днес биопрепаратите на базата на сенни бацили, се използват широко в защитата на селското стопанство. Цялостната защита ви позволява да се отървете от често срещаните болести по културите - късна болест, алтернариоза и ризоктония. Но препаратите могат да се използват и за предпосадъчна обработка на луковици и грудки и други растения, ако са застрашени от същите заболявания.
Сенният бацил показва отлични резултати и при защитата на краставиците и доматите от болести. Две третирания на храсти през периода на активен растеж с интервал от 20-30 дни ще предпазят растенията от фузариум, кафяво петно и гниене, включително кореново гниене, причинени от патогенни бактерии. Препоръчително е първото пръскане да се извърши 7-10 дни след засаждането на разсада в открит терен или оранжерии.
Още: Как да премахнете бръшляна от градината и фасадата си: Три ефективни метода
Храстите могат да бъдат третирани отново:
- домати - след началото на масовото образуване на яйчници;
- краставици - по време на активно плододаване.
Ако домати и краставици се отглеждат чрез директна сеитба в лехи, тогава е по-добре да се извърши първото третиране след появата на 1-2 истински листа. Това ще предпази разсада от истински проблем за младите растения - черен крак. В условия на висока влажност и уплътнена почва често се причинява от фузариозни гъбички и бактерии от родовете Pseudomonas и Erwinia. Също така препаратите със сенен бацил могат да се използват за дезинфекция на почвата преди засяване на разсад в домашни кутии и контейнери.
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градински задачи през април
Bacillus subtilis може вече да присъства в почвата. Но неговата плътност не винаги е оптимална за ефективна растителна защита и поддържане на микробиологична безопасност. С препарати със сенен бацил е лесно да се коригира тази ситуация и да се създаде идеален биологичен фон за отглеждане на всякакви култури.
Още: 10 неща, които да НЕ правите в градината през април