Торене на доматите след засаждане: Кога и как се прави

10 април 2025, 09:16 часа

Където и да отглеждате домати - в градината или в оранжерия - не трябва да прехранвате растението с надеждата да получите по-голяма реколта. Експертите препоръчват торене на домати, дори и на най-бедната почва, не повече от веднъж на 14 дни. Ако растенията имат достатъчно, можете дори да избегнете прилагането на тор. В идеалния случай трябва да е достатъчно "качествено" почвено торене преди засаждане на разсад.

Каквото и да е състоянието на растението, не забравяйте, че доматите се нуждаят от азот по време на етапа на растеж, но от калий и фосфор, когато започва периодът на цъфтеж и плододаване.

Кога се прави първото торене на домати след засаждането им? 

Не е необходимо да третирате растенията веднага след засаждането. През този период се препоръчва да ги поливате за първи път едва след 7-10 дни. Така те ще се адаптират по-бързо към новото място и ще започнат да пускат корени. Първото торене на домати трябва да започне не по-рано от 14 дни. То се прави само ако подготовката на почвата не е извършена или на външен вид растенията изглеждат слаби.

Сода за хляб: Как помага за богата реколта от домати

С какво се торят доматите след засаждане?

Подходящи са следните минерални торове в този случай:

Нитроамофоска (слаб разтвор) - 10-15 храста изискват една кофа вода и 1 супена лъжица тор.

Разтвор от смесени торове - можете да добавите 15 гр поташ, 25 гр азот, 40 гр фосфатни торове към една кофа с вода (вода в количество от 600-700 ml на храст).

Английска сол: Как помага при отглеждането на домати 

Можете също така да използвате биоалтернатива на минералните торове:

  • "Зелен" тор от плевели - коприва, глухарче и други треви от градината - напълнете кофа с една трета от нарязаните растения, залейте с вода, покрийте плътно с капак и оставете за 10 дни (след ферментацията от сместа се приготвя разтвор за торене като се разрежда с вода в съотношение 1:10);
  • Органични торове + мая: Трябва ви шепа пепел, 500 гр пилешки или оборски тор, 300 мл суроватка, 100 гр мая, няколко кг нарязани глухарчета или коприва се заливат с 10 литра вода. Съставките се оставят да се киснат в продължение на 14 дни (след това разтворът се разрежда с вода в съотношение 1:10);
  • Пилешки или оборски тор - запарка от оборски или пилешки изпражнения, разредени във вода (съотношение 1:10).

Можете да използвате и готови биоторове, които се продават в специализирани магазини. Всички тези народни средства могат да се използват заедно с минерални торове за подобряване на резултатите. Ако забележите, че растежът на доматите е спрял, можете да повторите храненето след 2 седмици.

Доматите и краставиците ще дават реколта до есента: Трябва ви само 1 шепа от тази билка

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес