Доматът е един от най-популярните зеленчуци – изключително вкусен и полезен. Струва си да ги засадим в градината или дори на балкона. Какво трябва да направим, така че отглеждането на домати да донесе правилните добиви.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Малко зеленчуци, отглеждани у нас, могат да се похвалят с такава голяма популярност като домата. Този пришълец от далечна страна (Южна и Централна Америка) е високо ценен, харесван и изключително здравословен зеленчук, богат на редица ценни хранителни вещества като витамини (витамин А, В и С), ликопен и микроелементи (основно калий и фосфор). Вкусът на домата е толкова висок, че се е превърнал във важна съставка в много ястия, като салати, сосове, зеленчукови и рибни ястия.
Доматът е перфектен и за консерви, а след кратка термична обработка и за замразяване. Всеки ценител на доматите знае много добре, че вкусът на домата е много по-добър, когато е набран току-що.
Затова, ако имаме малко свободно време и имаме градина или слънчев балкон, трябва да опитаме да отгледаме този зеленчуков специалитет сами. Трябва обаче да помним, че ако искаме да постигнем успех и да получим богата реколта, е добре да осигурим на растението подходящи условия, тъй като доматът е капризен и взискателен вид.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Наръсете градината с това през зимата и богат добив на домати и краставици
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Къде и кога да засадите домати?
Доматите идват от мек климат, така че изискват топли, слънчеви места, защитени от вятъра. Те не понасят добре ниските температури, така че те могат да бъдат засадени в земята едва след 15 май. Много сортове също не са подходящи за отглеждане на открито и могат да растат само в парници, тъй като реагират зле на променящите се метеорологични условия и са лесно податливи на болести.
Поради дългия вегетационен период, доматите се отглеждат само от разсад, който може да бъде приготвен самостоятелно или закупен от производителя. Приготвянето на разсад у дома е възможно, но рисковано, тъй като младите растения се нуждаят от много светлина и правилната температура и влажност. Ако не им осигурим това, те бързо започват да боледуват.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Доматите ще са големи като зелки, ако наръсите това в градината през зимата
Подготовка на разсад от домати
Семената на доматите за разсад трябва да се засяват от средата на март до средата на април, като се вземат предвид планираната дата на засаждане и индивидуалните изисквания на даден сорт. Семената покълват след около 5-6 дни, стига да им се осигури подходяща влажност и температура (22-25°C).
Времето, необходимо за производство на разсад е около 1,5 месеца, докато първите плодове могат да бъдат събрани от храстите след около 90 дни (много ранни сортове) или 120-130 дни от сеитбата (късни сортове). Преди да се засади разсада в земята, те трябва да бъдат втвърдени в продължение на няколко дни, като ги поставите навън през деня и ги скриете на закрито през нощта. Преди да бъде засаден на постоянно място, на разсадът трябва да му се подготви подходящ субстрат.
Изисквания и торене на домати
Доматите имат високи хранителни нужди, поради което се развиват най-добре на плодородни, хумусни, богати на хранителни вещества и пропускливи почви. Не бива да се засаждат един след друг или след други зеленчуци от семейство нощни, тъй като има голям риск от пренасяне на често срещани гъбни заболявания, включително и по-опасната картофена мана.
Почвата за отглеждане на домати трябва да се тори с оборски тор през есента на предходната година или две години по-рано, тъй като растенията се развиват най-добре върху почвата през първата или втората година след внасянето на тази тор.
Преди култивирането също си струва да снабдите почвата с минерални торове, като помните, че калиевите и фосфорните торове се прилагат изцяло наведнъж, докато азотните торове се разделят наполовина и една доза се прилага преди култивирането, а другата за торене. Комбинираните торове също са добро решение.
След засаждането (разсадът се поставя по-дълбоко в субстрата, отколкото е израснал в саксията), доматите трябва редовно да се подхранват, систематично да се поливат (като се избягва намокряне на листата) и да се плевят. Мулчирането на почвата с компост, нетъкан текстил или слама също дава много добри резултати.
Доматите трябва да се привързват към здрави опори и се премахват всички издънки, появяващи се в пазвите на листата. Високите сортове също трябва да се подрязват през август, за да се спре растежът им.