Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лесни за отглеждане зеленчуци, които да засеете градината

13 март 2023, 16:04 часа

Ако сте начинаещ градинар, има няколко зеленчука, които да включите в своята градина и няма да останете разочаровани от реколтата. Те са лесни за отглеждане, важно е само да спазите основни правила и да се погрижите за нуждите им.

Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък

Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях

1. Маруля

Марулята е обичаен избор за зеленчуковата градина и се среща доста често. Може да се засее директно във вашата градинска леха или да се започне на закрито за пресаждане. Отглеждането й през цялата година е възможно, но при горещо време трябва да се засенчва. Растежът на марулята се забавя на сянка.

Листните марули могат да се режат, докато растат. От едно и също растение може да се насладите на няколко реколти, като просто отрязвате толкова, колкото ви е необходимо. Ако искате да се развият цели глави римска и главеста салата, изтънете ги. Оставете 20-30 см между растенията. Докато разреждате младите растения, запазете деликатните малки листа за салати.

Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън

Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?

ТОП 5 съвета, които да имате предвид, когато започвате зеленчукова градина

2. Зелен фасул

Друга лесна култура за отглеждане, подходяща за вашата градина, е фасулът. Той расте дори в сравнително бедни почви, защото фиксира азота в движение. В горещите райони много лесно се отглеждат лимски боб, южен грах и аспержи. Всички бобови растения растат бързо и виреят в топла, влажна почва.

3. Грах

Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия

Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете

Засадете грах веднага щом почвата може да се обработва - 2 седмици преди средната последна пролетна слана за вашия регион. За да приберете непрекъснато добро количество грах през лятото, засявайте едновременно сортове с различни дати на зреене. След това засейте повече семена около 2 седмици по-късно. Продължете по този модел, като сеете не по-късно от средата на юни. Така ще се радвате на богата реколта.

За добра реколта от царевица - следвайте съветите от опитните градинари

4. Моркови

Морковите са изключително полезен зеленчук с много ползи за здравето, но и също така са много лесни за отглеждане. Единственото условие е да бъдат засадени в рохкава, песъчлива почва през по-хладните периоди на вегетационния сезон – пролет и есен. Този зеленчук понася слана, а някои сортове са устойчиви на болести и вредители.

Почвата е много важна за отглеждане на добра реколта. Тя трябва да е мека, рохкава и да се дренира добре. Ако морковите не изглеждат добре, най-често се дължи на лоша, камениста почва.

От съществено значение е разсадът на морковите да бъде на правилно разстояние, така че да не се претъпква. Разредете разсадите, ако искате морковите да се оформят правилно.

5. Краставици

Основната стъпка за добра реколта е да подготвите почвата - тор с високо съдържание на азот и калий – така ще поддържате големите добиви. Ако е възможно, засадете краставици на слънце до ограда. Оградата ще служи като опора за катерене и ще действа като подслон. Друг вариант е да ги засадите близо до царевица. Тя ще улавя топлината, която краставиците жадуват, и ще служи като защита срещу вятъра.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Сашка Христова
Сашка Христова Отговорен редактор
Новините днес