Много градинари и любители на черешовите дръвчета често се питат защо листата на техните дървета пожълтяват и окапват. Пожълтяването на листата е сигнал за проблеми, които могат да са свързани с различни фактори, включително недостиг или излишък на микроелементи в почвата. В тази статия ще разгледаме основните причини за пожълтяване на листата по черешите и ще предложим решения за справяне с този проблем.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Недостиг и излишък на микроелементи
1. Манган
Черешовите дървета са чувствителни към недостиг на манган. Това се наблюдава особено при леки почви, богати на органично вещество. Признаците на недостиг на манган включват бледозелена до жълта хлороза по развитите листа, която се проявява след цъфтежа или през летните месеци. При черешата най-младите листа стават масленозелени.
Лечение: За справяне с мангановия недостиг се използват водоразтворими манганови съединения, като 0,1-0,2% разтвор на манганов сулфат или 0,5% разтвор на манганов сулфат плюс 125 г гасена вар за 100 л вода.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Ето как с листа от череши да изчистите черния дроб
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
2. Бор
Черешите също са чувствителни към недостиг и излишък на бор. При недостиг на бор летораслите се развиват слабо, листата остават дребни и деформирани, а плодовете често се напукват. При излишък на бор, листата пожълтяват по главния и по-големите странични нерви, а при костилковите видове може да се появи смолотечение.
Лечение: Недостигът на бор се отстранява с борна киселина или боракс. При силно изразен недостиг се внасят 250 г боракс на дърво през есента. Листното пръскане три пъти с 0,5% разтвор на боракс след цъфтежа и на всеки две седмици също е ефективно.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
3. Мед
Недостигът на мед е особено проблематичен при леки почви с кисела реакция и при торене с високи норми фосфорни торове. Недостигът на мед води до задържане на растежа и намаляване на добива. При силен недостиг леторастите изсъхват внезапно през лятото, листата остават малки и остри, и падат преждевременно.
Лечение: Пръскането с меден сулфат (син камък) или бордолезов разтвор дава добри резултати. Ранното пролетно пръскане с 3-4% бордолезов разтвор и двукратното пръскане с 1% разтвор през вегетацията осигуряват нужното количество мед.
4. Цинк
Недостигът на цинк е често срещан при недостатъчна почвена влага и при торене с висока доза фосфорни торове. Най-чувствителни към недостиг на цинк са черешата и ябълката. Признаците включват дребни и тесни млади листа, а при по-силен недостиг се наблюдава розетъчност на връхните листа.
Лечение: Най-ефикасното средство за преодоляване на цинковия недостиг са две пръскания в началото на вегетацията с 0,1-0,2% разтвор на цинков сулфат.
Листа, семена, дръжки от череши - кое е най-полезно за нас
5. Желязо
Недостигът на желязо се наблюдава на почви, богати на карбонати, както и при уплътнена почва с излишък на фосфор или оборски тор. Младите връхни листа пожълтяват, стават жълто-бели и окапват преждевременно.
Лечение: Железният недостиг се лекува трудно, но при слаба хлороза пръскането с 0,3% железен сулфат, а при листно третиране - с железен хелат в концентрация 0,15-0,2%, може да помогне.
Пожълтяването на листата по черешовите дървета е знак за недостиг или излишък на важни микроелементи в почвата. Разбирането на причините за този проблем и предприемането на навременни мерки за корекция могат да помогнат за поддържането на здрави и продуктивни черешови дървета. С правилното торене и пръскане с подходящи микроелементи, градинарите могат да предотвратят пожълтяването на листата и да се радват на богат добив от здрави череши.