Варосването на овошките е задължителна процедура и се извършва от градинарите два пъти годишно - през пролетта и есента. Разтворът за варосване основно предпазва дървото от слънчево изгаряне, а през зимата и от пукнатини от замръзване, които се образуват поради температурни промени. Но понякога разтворът трябва да се нанася по-често, защото се отмива от дъжда. Но градинарите, които са любители на народните рецепти, знаят какво трябва да се добави към разтвора за варосване, така че боята върху дървото да издържи възможно най-дълго.
Тайните на варосването
Много градинари предпочитат да използват гасена вар за извършването на тази процедура. Смята се, че този състав е най-ефективен по отношение на борбата с вредители, вируси и гъбички. Но варта няма се отмие при първия дъжд, ако към нея не се добави специален компонент. Това е боята на водна основа.
Овошките, които НЕ трябва да се варосват през пролетта - пагубно е за тях
За да приготвите състава, ще ви трябват 3 литра гореща вода на 1 кг гасена вар. Разтворете варта, смесете с един литър бяла боя на водна основа, разбъркайте и оставете да престои 30 минути. След като изсъхне, този състав ще предпази кората на дървото от изгаряния за дълго време.
В същото време боята на водна основа не пречи на дървото да "диша" и не причинява други неблагоприятни ефекти. Не забравяйте, че стволът на овощните дървета трябва да се вароса до първото разклоняване.
Трябва ли да се варосват овошките през пролетта?
За разлика от други опции за варосване, боята остава върху стволовете за дълго време. Тя не се отмива от валежи, така че градинарят не трябва постоянно да проверява качеството и целостта на покритието.
Градинската боя - видът, който се използва за варосване - се предлага в два вида: акрилна и на водна основа. Тези бои съдържат различни добавки, които могат да предпазят растенията от гъбички и вредители, появяващи се в пукнатини, но добавката за дезинфекция също няма да навреди - можете сами да я добавите към състава.
Боята на водна основа трябва да се използва, когато е необходимо да се предпазят растенията от пукнатини и изгаряния от замръзване. Нейните свойства са подобни на тези на вар, но този състав е по-издръжлив.
Още една рецепта за приготвянето на разтвор за варосване
Разтворът се приготвя от:
- 10 литра вода;
- 2 килограма прясно гасена вар;
- 300 грама меден сулфат;
- 1 супена лъжица карболова киселина.
Варосването трябва да се извърши незабавно, без да се оставят компонентите да се утаят на дъното.
Защо варосването на овошките е задължително през есента?