Цветята, които убиват плевелите

31 март 2025, 09:37 часа

Плевелите са проблем за всеки градинар и често битката с тях се оказва неуспешна. Те растат въпреки плевенето и третирането на градината. Но природата отдавна е измислила решение: цветя, които задушават бурените в градината с корените и листата си. Само опитните градинари знаят кои са тези цветя и как е правилно да ги засаждат в градината си. 

Цветя, които убиват плевелите

Първото място в този "черен списък" е заето от скромната лупина. Нейните корени достифат на дълбочина до три метра, изсмуквайки хранителни вещества от плвелите катио пирей и трън. Посейте лупина около периметъра на парцела и след месец ще забравите за плевенето. Но в случая има една важна подробност - не я оставяйте да цъфти. Отрежете стъблата веднага щом се появят пъпките, в противен случай тя самата ще се превърне в плевел.

Тези плевели издават проблем с почвата в градината

Вторият убиец на плевелите е настурцията. Огромните листа на това цвете създават плътен килим, където дори мокриците не могат да оцелеят. Освен това ярките цветове на настурцията могат да се добавят към салати - имат вкус на пикантна репичка.

Третият таен агент в борба с плевелите в градината е невенът. Освен това ароматът му прогонва колорадския бръмбар и поповото прасе.

Заровете нарязаните стъбла от невен в картофените лехи и ще забравите за пестицидите. Но това цвете не търпи конкуренция с други цветя. Не засаждайте наблизо петунии или далии – ще започне истинска война за територия.

Плевелите, които са най-добрите приятели на градинаря 

Още за засаждането и отглеждането на невен

Добре осветеното място е най-подходящото място за засаждане на невен. Само в този случай храстите ще бъдат обсипани с много пъпки, радващи окото с буен цъфтеж.

Особено добри са нискорастящите видове. Компактните храсти от ярки цветя растат много бързо, покривайки земята с цветен килим. 

Не е необходимо да се наторява почвата: издръжливите, непретенциозни видове на това цвете могат да растат добре дори в бедна почва. Но те страдат от липса на влага, така че не трябва да позволявате почвата да изсъхне. Преди засяването на семената почвата се навлажнява и се правят бразди или дупки на дълбочина 5 см. Всяко семе трябва да е на разстояние поне 10-15 см от другото. При сеитба в непрекъсната лента порасналият разсад ще трябва да се разреди.

След като се покрият семената с пръст, необходимо е да се извърши поливане. Цветята ще цъфтят 1,5-2 месеца след сеитбата.

Не ги изкоренявайте: 7 плевела, които тайно помагат на градината ви

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес