Веднага щом снегът се стопи през пролетта, тревните площи и ливадите бързо започва да позеленява. Или не започва, ако предприемете поне минимални грижи. Тревните площи са сравнително непретенциозни, но също изискват грижи след зимата.
Основна грижа за тревата
Като правило, за бързо възстановяване на относително здрава морава след зимата са достатъчни само няколко основни мерки. И само в тежки случаи е необходимо да се предприемат цял набор от мерки.
Още: Внесете красота в двора си: Всичко, което трябва да знаете за отглеждането на магнолията
Това се случва след трудни зими (студени, влажни или безснежни) или в първоначално проблемни райони (блатисти, сенчести, с лоша или тежка почва). Дейностите започват от момента, в който почвата се размрази и количеството разтопена вода се абсорбира.
- Почистване на тревни площи
Колкото и старателно да се извършва есенното почистване на терена, през зимата по тревните площи се натрупват всякакви отпадъци – листа, клони, мъртва трева.
Дори тънък слой от такава органична материя носи много проблеми:
Още: Лунен календар на градинарството за април 2025 година
- пречи на грижите;
- предотвратява затоплянето на почвата;
- предотвратява растежа на тревата;
- служи като подслон или субстрат за патогени и вредители.
- Аериране на тревата
Аерирането е проста, но много ефективна техника за пролетна грижа. Осигурява добър газообмен в кореновата зона, ускорява изпаряването на излишната влага и затопля почвата.
Аерирането на моравата не е трудно и можете да го направите сами. Най-простият и достъпен инструмент за такава операция е вила. Можете да използвате и специални подложки за обувки с шипове или професионални механични устройства – аератори, скарификатори и вертикутери.
Още: 10 неща, които никога не трябва да правите на моравата си
- Засяване на трева
След топенето на снега по тревните площи често се виждат голи участъци – мокри или замръзнали. За разлика от общия фон, тревата върху тях е напълно суха, без зелени нюанси, често заплетена и притисната към земята. Повторното засяване на тревата на моравата през пролетта се извършва със същите видове растения, които вече присъстват в тревната маса.
Също така е препоръчително да се спазват пропорциите на семената, ако при създаването на моравата са използвани смеси от няколко вида. Това ще осигури визуално еднакъв фон на културите. След първоначалното засяване на моравата винаги оставяйте пакетите със семена или запишете някъде използваните видове треви.
- Торене на тревата
Още: Най-подходящият момент за засаждане на тревни семена: Как да постигнете зелена и гъста морава
Пролетното торене на тревата е задължителен етап от грижата, който ефективно възстановява тревата след зимата. Вегетацията на повечето тревни площи започва много рано, почти веднага след размразяването на почвата. Ето защо е необходимо да им се даде храна възможно най-рано.
Преди прилагането на тор се извършва задължителна подготовка:
- сметосъбиране;
- разресване;
- аериране;
- косене, ако тревата вече е пораснала твърде дълго.
Премахването на всички „излишъци“ помага на тора да лежи на повърхността на почвата, а не да „виси“ на тревата или някакъв боклук.
Още: 5 неща, които трябва да направите в края на зимата, за да имате красива градина през пролетта
Съвети за предотвратяване на проблеми
Повечето тревни площи са непретенциозни и издръжливи видове. Те презимуват добре и се възстановяват бързо с минимални грижи. Но някои проблеми възникват и с тревните площи, особено когато са засадени на неоптимални места за растенията.
- Борба с плевели или мъхове
Един от основните проблеми на тревните площи е появата на мъх. В някои случаи той активно измества тревата, заемайки огромни площи за кратко време. След това вече няма смисъл да се говори за някакъв декоративен ефект. Следователно, борбата с мъха на тревата трябва да се извършва постоянно.
Още: 4 неща, които никога НЕ трябва да правите с моравата след дъжд
Мъховете растат в оптимални за тях условия :
- в сянката на дървета, огради и сгради;
- с лош обмен на газ;
- поради естествена или изкуствено създадена висока влажност;
- на по кисели почви.
Препоръчително е да премахнете плевелите, особено едростеблените, възможно най-бързо. Младите издънки могат да се изтръгнат с корена или веднага да се окосят. Ако издънките станат големи, тогава след косене на тревата ще останат остри, твърди пънове.
Особено важно е да се подходи отговорно към многогодишните плевели. Ако не можете да ги извадите, можете дори да изкопаете растенията заедно с корените с лопата, като внимателно разрежете тревния слой. Тогава борбата с такива плевели ще бъде по-трудна.
Още: Не знаете какво да правите с окосената трева: Ето 5 прости идеи
- Предотвратяване на болести по тревата
Добре поддържаната, навременно подхранена и засадена на „правилното“ място морава рядко се разболява. Жълти или сивкави петна и бели отлагания по тревата се появяват по време на дълги периоди на дъждовно време, когато водата постоянно стои на мястото.
Пролетта е най-доброто време за грижа за моравата, което не може да бъде пропуснато. Ако всичко е направено правилно и своевременно, тогава през лятото ще са необходими само редки дейности по поддръжката.