Градинарите, които от години се занимават с градинарство, точно по това време на годината обикновено се колебаят между народните поличби, календара и прогнозата за времето, когато планират засаждане на растения в градината. Великден е най-големият християнски празник през пролетта - времето, в което започва активна работа в градината. Но именно с този празник се свързват и много поличби с работата в градината.
Засаждане на растения в градината след Великден: Какво трябва да знаете за него
Според традицията през седмицата след Великден не се препоръчва да се занимавате с тежък физически труд, включително работа в градината. Препоръчва се това време да се посвети на молитви и духовно пречистване. Но за много градинари таква почивка е неприемлив лукс. В крайна сметка именно през април идва времето за активно засаждане на растения в градината.
Може ли да се садят зеленчуци на Разпети петък и да се работи в градината
От средата на месеца се препоръчва засаждането на пащърнак, моркови и магданоз. През третото десетидневие на април започва засаждането на зеле, тиквички, а при благоприятно време - на цвекло, тиква, картофи и краставици. Повечето от тези култури трябва да бъдат засадени до 10 май, така че градинарите често разчитат на времето и се съобразяват с него, а не с народните знаци, когато планират засаждане в градината.
По традиция градинарите се опитват да засадят грах, моркови и зеле преди Великден. Според общоприетото вярване всичко, засадено по-късно, ще даде слаба реколта или изобщо няма да покълне.
Особено внимание трябва да се обърне на репичките, зеленчуците и марулята. Тези растения са по-добре адаптирани към прохладната пролет, отколкото към горещото лято. Ето защо не си струва да отлагате сеитбата, дори заради народната традиция.
Много градинари започват да засаждат растения в градината си 2-3 дни след Великден - особено ако времето позволява извършването на тези дейности.
Списъкът какво да засадите през април не е малък. Устойчиви на замръзване растения като репички, лук, чесън, зеленчуци, бобови растения и подправки, както и картофи и царевица, при топло време могат да се засяват на открито.
В цветната леха се засаждат цветя, които не се страхуват от нощни студове: това са астри, далии, маргаритки, невен, невен, циния, метличина. В градината се засаждат декоративни дървета (люляк, жасмин), офика, калина, а след края на студовете - овощни сортове.
Кога и какви зеленчуци трябва да се засадят преди Великден