За да съберете голяма реколта от краставици от вашия парцел, трябва да изберете правилния сорт. Всеки градинар иска да засади сортове, които биха били устойчиви на различни заболявания, температурни промени и дават вкусни плодове. Опитни градинари посочват цели шест сорта, които определено трябва да засадите в градината си през 2025 г.
Кои са най-добрите сортове краставици: вкусни, хрупкави и сочни, плододават добре и не се страхуват от болести?
Сорт "Миранда". Този ранозреещ хибрид е на първо място по отношение на добива. Сортът е устойчив на брашнеста мана и не се страхува от резки температурни промени. Самите краставици са ярко зелени, хрупкави, ароматни, изключително сочни и изключително вкусни.
Хитът на сезона: Този сорт краставици дава по 16 кг реколта
"Нижи Ф1". Този сорт е много популярен, защото плододава изобилно, непретенциозен е в грижите, устойчив е на болести и е идеален за консервиране. Краставиците са много вкусни, хрупкави и имат невероятен аромат. Зеленчуците са с тънка кора без горчивина и не губят хрупкавостта си при консервиране, което ги прави несравними.
"Криспин". Краставиците от този сорт са идеални за мариноване. Сортът е непретенциозен в грижите, устойчив на болести, добре понася суша и студ. Плодовете са хрупкави, сочни и вкусни, с подчертан аромат.
Сорт "Фонтан F1". Това е един от най-популярните хибриди, отгледан от молдовски животновъди преди половин век. Краставиците могат да се отглеждат както в оранжерии, така и на открито. Плодовете са светлозелени, с бодли, сладки на вкус, ароматни и хрупкави. Затова този сорт се счита за един от най-добрите за консервиране.
Торене с мая: Как помага за богата реколта от краставици
"Хектор". Той е хибриден и компактен сорт с хрупкави, сладки и ароматни плодове. Краставиците имат нежна кора, която остава хрупкава дори след термична обработка. Сортът не се страхува от болести и резки промени в температурата.
Сорт "Кукувица". Най-известният хибрид в средата на сезона, който почти всички градинари обичат да засаждат. Краставиците от този сорт са с висок добив и добри вкусови качества, подходящи за консумация сурови. По-добре е обаче да не ги мариновате, защото след топлинна обработка плодовете губят своята хрупкавост.
Краставиците могат да се засяват директно в открита земя, а тези, които искат да получат ранна реколта, могат да засадят краставици като разсад. Не е твърде късно да направите това; краставиците обикновено се засяват за разсад у дома в средата на април и началото на май. Разсадът ще бъде готов за разсаждане три седмици след засяването. Той не може да се държи дълго време на закрито - те трябва да бъдат засадени на открито.
Най-ефективният и бюджетен тор за краставици се приготвя така