Какво трябва да направите през пролетта, за да не гният ябълките и да са сладки

21 април 2025, 12:44 часа

Опитните градинари знаят много добре, че работата в градината трябва да започне в първите дни на март. Една от най-популярните овощни култури е ябълковото дърво и именно за нея трябва да се погрижите в началото на пролетта, за да са сладки ябълките и да не гният.

Грижа за ябълката през пролетта 

И въпреки че ябълковото дърво се счита за доста непретенциозна култура и може да расте на всяка почва, ако искате да получите висок добив, не трябва да пренебрегвате задължителното торене. Особено, ако дървото расте в градината ви от дълго време и дава плодове всяка година.

Засадете това до ябълката - листните въшки и мравките ще изчезнат от градината ви

Често се случва ябълките по клоните да омекнат, да изгният отвътре, плодовете да паднат или напълно да изсъхнат по клоните. Най-честата причина за това явление е гъбата монилиоза. Това заболяване на градинските дървета се причинява от аскомицета Monilia, който се разпространява бързо и лесно заразява съседните растения.

Така че следните хранителни елементи са особено полезни за ябълково дърво:

  • калий (особено подходящ е за растежа на големи и силни плодове)
  • фосфор ( съдейства за повишаване на имунитета и в бъдеще за устойчивост на замръзване)
  • бор (важен е за получването на сладки и сочни ябълки, с непореста вътрешност)
  • калций ( съдейства за минимизиране на риска от падане на незрели ябълки)

3 растения, които не трябва да се засаждат до ябълката

Как да третираме ябълковото дърво през пролетта?

Уреята трябва да се използва за третиране на дървета. Вземете 500 грама карбамид и го разредете в 10 литра вода. Първо разтворете половин килограм карбамид в топла, дори гореща вода, защото в студена вода ще отнеме много време, за да се разтвори. След това налейте 10 литра вода и изсипете този разтвор в пръскачката.

По принцип пролетното подхранване продължава от средата на март до средата на април в зависимост от метеорологичните условия.

През април почвата се тори с гранулиран тор. Изсипва се на малки порции в дупки, дълбоки 20 см, направени на различни места в близост до дървото. Не е необходимо тази процедура да се повтаря в продължение на 2-3 години. В края на май трябва да се изключи азотът от торовете. Добавянето на калий и фосфор ще увеличи добивите. Ябълковите дървета се поливат на всеки 4-5 дни, ако няма дъжд. Отстъпвайки малко от ствола, почвата се мулчира с торф или слама. Стърготини не могат да се използват, тъй като ще повишат киселинността на почвата. 

Засаждане на ябълка през есента - задължително сложете това в дупката

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес