Малки, вкусни и изключително лесни за отглеждане, чери доматите (Solanum lycopersicum var. cerasiforme) подтикват всеки да се насочи към своя вътрешен фермер. Те се предлагат във всички цветове на дъгата, по-малка разновидност на типичния домат и се отличават със своята сочност и комплексен вкус. Можете да ги отглеждате както в градината си, така и в контейнер на терасата в града
Краткият вегетационен период прави чери доматите сравнително лесни, ако спазвате прости правила. Плодовете на тези растения обикновено започват да зреят около 50 до 65 дни след засаждането им през пролетта. В зависимост от сорта чери доматите могат да бъдат обозначени като индетерминантни или детерминантни. Неопределяемите домати дават плодове в продължение на няколко месеца, докато детерминираните домати дават една реколта.
Още: При отглеждане на чери домати на открито - за какво да внимаваме
Грижа за чери доматите
Първата стъпка в отглеждането на чери домати е да изберете мястото в градината си. Отглеждайте този продукт в земята, в повдигнати лехи, на закрито или изберете градинарство в контейнери. Нуждите на растението остават едни и същи. Доматите обичат топлината, затова изберете място с поне шест до осем часа слънце всеки ден. Почвата трябва да е леко кисела, рохкава и добре дренирана. Глинестите и песъчливо-глинестите почви са най-подходящи за отглеждане на домати, но тези растения ще растат в почти всички видове почви, с изключение на тежки глини. Ако в градината ви има много глина, трябва да промените почвата с пясък, дървени стърготини, торфен мъх или други вещества. При засаждането използвайте тор, етикетиран за домати, и продължавайте да торите през целия сезон, като спазвате инструкциите на етикета.
Усилената ви работа в градината ще се отплати около 50-65 дни след засаждането, когато цветът на доматите ще се промени от зелен на оранжев, червен, жълт или лилав, в зависимост от сорта. Зрелите домати лесно се отделят от стъблото. Проверявайте растенията всеки втори ден за повече плодове, които могат да се събират. Ако останат необрани, презрелите домати могат да се разцепят, да изгният и да паднат на земята.
Светлина
Чери доматите се нуждаят от пълно, директно излагане на слънце, за да виреят добре, обикновено от шест до осем часа дневно. В районите със силни летни горещини обаче чери доматите могат да се възползват от малко следобедна сянка.
Още: Ако искате сочни и вкусни чери домати, направете ТОВА
Почва
Най-добра е леко киселата, добре дренирана почва, по-специално богата и глинеста почва или смес от тиня, глина и пясък. Черешовите домати не понасят тежки глинести почви, затова променете почвата или използвайте контейнерни растения, ако средата не е подходяща за отглеждане на продукта. Проверявайте нивата на хранителни вещества и рН на почвата, за да поддържате здрава почва.
Вода
Както всички растения, доматите се нуждаят от постоянна влага. Поддържайте почвата достатъчно влажна, за да предотвратите увяхването, но не толкова, че корените да останат мокри. Градинските домати обикновено се нуждаят от 2,5 до 5 см вода седмично, но това може да се промени в зависимост от метеорологичните условия, като например прекомерна суша, и размера на растението.
Още: Засяване на чери домати: Ще се изненадате колко е лесно!
Когато растенията са млади, най-добре е да се използва капково напояване, тъй като то помага да се избегнат силни потоци вода, които разрушават почвата. Когато доматите пораснат, поливайте по-бавно и по-дълбоко. Постоянното поливане е от съществено значение в летните горещини, когато нередовните колебания на влажността и сухата почва могат да доведат до проблеми като загниване на края на цветовете и разпукване на плодовете.
Температура и влажност
Доматите не са студоустойчиви. Преди да засадите или преместите чери доматите навън, изчакайте да мине последната слана - температурите трябва да останат над 15 градуса. При висока влажност чери доматите се нуждаят от умерени температури - 20 до 26 градуса, тъй като по-високите температури могат да спрат растежа на реколтата. При южен климат чери доматите могат да се отглеждат като есенна и зимна култура.
Торене
При засаждането използвайте тор с високо съдържание на фосфор или тор, етикетиран за домати. Продължавайте да торите през целия сезон, като спазвате инструкциите на етикета. Добавете компост, за да промените почвата.
Подрязване
Не всички градинари избират да подрязват доматите си, но това е допълнителна стъпка, която може да помогне на растенията да дадат повече плодове. Подрязването включва премахване на издънките или малките стъбла, които растат от основното стъбло. Издънките обикновено имат листна маса, но не и много плодове. Премахването им от растението може да помогне за съсредоточаване на енергията и хранителните вещества върху плододаващите стъбла без излишна листна маса. Трябва да отрежете и всички стъбла, които се влачат по земята, тъй като те са податливи на болести и вредители.